Jump to content

Mirsad Türkcan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mirsad Türkcan emri i vërtetë i tij është Mirsad Jahoviq është i lindur më 7 qershor të viti 1976 në Novi Pazar – Pazari i Ri, është basketbollist turk.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirsad Türkcan karrierën rofesionale e filloi në Efes PilsenStambollit në vitin 1994, dhe luajti deri në vitin 1998, kur kaloi në Hjuston Rokits. Shum shpejt u kthy në Efes Pilsen dhe lujati vetem ne ndeshjet e euroligës. Në janar 1999, Rokits e transferuan në Filadelfija Seventisikserse. Në prill të 1999, nëënshkroi kontartë me Njujork Nikse. Në Niks luajti deri në shkurt 2000. kur nënshkroi për Milvoki Bakse. Në sezonën 2000/2001 u kthy në Evropë, së pari në Efes Pilsen, mandej në Pariz Sen Zhermen. Në sezonën 2002/2002. vazhdoi në CSKA, mandej në klubin italian Montepask. Në vitin 2004 u kthy prap në CSKA, ndërsa në vitin 2005 luajti shum pak në Dinamo, mandej në Ulker. Në sezonën 2006/2007. vazhdon ne Fenerbahqe.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

shihedhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]