Mitralozi i lehtë M249

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
M249 Para i pajisur me një pamës ACOG.

Mitralozi i lehtë M249 (LMG), i njohur gjithashtu si Arma Automatike e Skuadrës M249 (SAW), e cila vazhdon të jetë emërtimi që përdor FN America dhe i shkruar zyrtarisht si Light Machine Gun, 5.56mm, M249, është përshtatja amerikane e belges FN Minimi, një mitraloz i lehtë i prodhuar nga kompania belge FN Herstal (FN).

M249 është prodhuar në Shtetet e Bashkuara nga filiali FN Manufacturing LLC, një kompani në Kolumbia, Karolina e Jugut, dhe përdoret gjerësisht në Forcat e Armatosura të SHBA. Arma u prezantua në vitin 1984 pasi u vlerësua si më efektive (krahasuar me një numër armësh kandidate) për të adresuar mungesën e fuqisë automatike të zjarrit në njësitë e vogla. M249 u siguron skuadrave të këmbësorisë një shkallë të lartë të zjarrit me mitraloz, e kombinuar me saktësinë dhe transportueshmërinë e një pushke.

M249 operohet me gaz dhe ftohet me ajër, ka një tytë me ndryshim të shpejtë (duke i lejuar gjuajtësit të zëvendësojë me shpejtësi një tytë të mbinxehur ose të bllokuar) dhe një bipod të palosshëm të bashkangjitur në pjesën e përparme të armës (një trekëmbësh M192 LGM është gjithashtu i disponueshëm ). SAW mund të ushqehet si nga municionet e lidhura ashtu edhe nga karikatorët STANAG (të tilla si ato të përdorura në M16 dhe M4), duke lejuar operatorin e SAW t'i përdorë ato si burim municioni në rast se u mbarojnë rripat. Revistat STANAG duhet të përdoren vetëm në raste urgjente, për shkak të shkallës së lartë të keqfunksionimit të tyre.

M249 kanë parë veprime në konfliktet e mëdha që përfshijnë Shtetet e Bashkuara që nga pushtimi i Panamasë nga SHBA në 1989. Në vitin 2009, Trupat Detare të Shteteve të Bashkuara zgjodhën pushkën automatike të këmbësorisë M27, për të zëvendësuar pjesërisht M249 në shërbimin USMC.

Në vitin 2022, Ushtria e SHBA zgjodhi Sig Sauer XM250 për të zëvendësuar M249.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]