Mjelëse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një grua duke mjelur lopën në metodën e vjetër

Mjelëse ishte një vajzë ose grua e cila mjel lopët. Ajo gjithashtu përdori qumështin për të përgatitur produkte të qumështit si krem, gjalpë dhe djathë. Shumë shtëpi të mëdha punësonin mjelëse në vend që personeli tjetër të bënte punën. Që nga vitet 1900, fermerët përdorin makinë mjelëse për të lehtësuar punën me duar.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]