Moheda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Moheda
Suedisht : Moheda
Qytet
noform
Kisha e Mohedës
Vendndodhja
Moheda is located in Suedia
Moheda
Moheda

Koordinatat: 57°00′V 14°34′L / 57.000°V 14.567°L / 57.000; 14.567

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Småland
Qarku Kronoberg
Komuna Alvesta
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,26 km2
Popullsia (2010) 1.824 banorë
Dendësia 808 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Moheda është një qytet i vogël në Bashkinë e AlvestësSuedi.

Moheda ka një popullsi prej 1824 banorësh.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për herë të parë Moheda përmendet në dokumentet arkivore më 6 maj 1334, me emrin Moadhe. Në vitin 1620 Moheda mori të drejtat e lokalitetit në qytetin Jönköping. Para mesit të viteve 1800 kjo e drejtë pushoi së ekzistuari.

Në Moheda ushtria kishte një rezervë qendrore të karburantit në malin Klinta. Më 23 korrik 1958, një shpërthim ndodhi në tunel ku u vranë tre veta dhe pati ndotje të madhe nga nafta dhe benzina në lagje.

Që nga viti 1971 Moheda bën pjesë në Komunën Alvesta.