Jump to content

Monopoli (Itali)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Monopoli
Monopoli
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 49,622
Emri i banorëvemonopolitanë
{{{postal_code_type}}}
70043
Faqja zyrtarewww.comune.monopoli.ba.it

Monopoli (Menòple në dialektin monopolitan-shqip mo'nopoli) është një qytet italian prej 49,622 banorëve (2010) në provincën e Barit, në Pulia. Ai ndodhet 43 km në jug-lindje të Barit.

Midis qyteteve bregdetare të Pulias, Monopoli është një nga portet më të ngarkuara dhe më të populluar të zonës së Adriatikut. Qendra e tij karakteristike historike me origjinë të hershme mesjetare, është e mbivendosur mbi rrënojat e një qyteti të pasur Mesapik të fortifikuar në shekullin e pestë para Krishtit, me pamje nga deti, i rrethuar nga mure të larta.

Monopoli quhet edhe qyteti i njëqind lagjeve. Qyteti në fakt është i ndarë në lagje të ndryshme, emrat e të cilave e kanë prejardhjen nga shtëpitë e lashta të zhdukura, nga prania e një ferme, nga një kishë ose referenca të tjera historiko-gjeografike.

Sipas të dhënave zyrtare në vitin 2009 në Monopoli banonin 439 shqiptarë.