Monopoli (Itali)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Monopoli
Italisht : Monopoli
Qytet
noform
Pamje nga Monopoli (Itali)
Vendndodhja
Monopoli is located in Itali
Monopoli
Monopoli

Koordinatat: 40°57′17″V 17°10′24″L / 40.95472°V 17.17333°L / 40.95472; 17.17333

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Pulia
Provinca Bari
Kryetari i Bashkisë Emilio Romani
Partia qendra e djathtë
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 156,32 km2
Lartësia 9 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 49.622 banorë
Dendësia 317,44 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit monopolitanë
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 70043
Prefiksi 080
Shenjti mbrojtës Madonna della Madia
Dita e shenjtit 16 dhjetor
Koordinatat 40° 57′ 17″ Veri

17° 10′ 24″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.monopoli.ba.it


Monopoli (Menòple në dialektin monopolitan-shqip mo'nopoli) është një qytet italian prej 49,622 banorëve (2010) në provincën e Barit, në Pulia. Ai ndodhet 43 km në jug-lindje të Barit.

Midis qyteteve bregdetare të Pulias, Monopoli është një nga portet më të ngarkuara dhe më të populluar të zonës së Adriatikut. Qendra e tij karakteristike historike me origjinë të hershme mesjetare, është e mbivendosur mbi rrënojat e një qyteti të pasur Mesapik të fortifikuar në shekullin e pestë para Krishtit, me pamje nga deti, i rrethuar nga mure të larta.

Monopoli quhet edhe qyteti i njëqind lagjeve. Qyteti në fakt është i ndarë në lagje të ndryshme, emrat e të cilave e kanë prejardhjen nga shtëpitë e lashta të zhdukura, nga prania e një ferme, nga një kishë ose referenca të tjera historiko-gjeografike.

Sipas të dhënave zyrtare në vitin 2009 në Monopoli banonin 439 shqiptarë.