Mora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mora
Qytet
Stacioni i trenit në Mora
Stacioni i trenit në Mora
Popullsia
 • Gjithsej10.896
{{{postal_code_type}}}
792 80
Faqja zyrtarewww.mora.se

Mora është qytet në komunën Mora, Suedi. Qyteti ka pasur 10,896 banorë më 2010. Mora ndodhet në bregun veriorë të liqenit Siljan dhe në bregun jugor të liqenit Orsasjön. Mora si komunë kurrë nuk e ka marrë titullin si qytet (stad), por kur e ariti numrin e popullsisë 10,000, atëhere statistikat e Suedisë i'a jepi titullin si qytet.