Mora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mora
Qytet
noform
Stacioni i trenit në Mora
Vendndodhja
Mora is located in Suedia
Mora
Mora

Koordinatat: 61°01′V 14°32′L / 61.017°V 14.533°L / 61.017; 14.533

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Dalarna
Qarku Dalarna
Komuna Mora
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12.36 km2
Popullsia 10,896 banorë
Dendësia 882 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 792 80
Prefiksi (+46) 25
Faqja Zyrtare www.mora.se

Mora është qytet në komunën Mora, Suedi. Qyteti ka pasur 10,896 banorë më 2010. Mora ndodhet në bregun veriorë të liqenit Siljan dhe në bregun jugor të liqenit Orsasjön. Mora si komunë kurrë nuk e ka marrë titullin si qytet (stad), por kur e ariti numrin e popullsisë 10,000, atëhere statistikat e Suedisë i'a jepi titullin si qytet.