Moriskan Paviljongen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Moriskan Paviljongen

Moriskan Paviljongen (njerëzit e quajnë shkurt Moriskan) është ndërtesë kulturore në Folkets ParkMalmö, Suedi. Ndërtesa u projektua në vitin 1901 nga arkitekti polak-hebre Aron Wolff Krenzisky në emër të lëvizjes së punës. Shtëpia u hap më 17 gusht 1902.

Moriskan Paviljongen ka një sallë të madhe që mban deri në 1000 njerëz, një sallë që mban 400 njerëz, një restorant kafeneje dhe një shesh me skenë teë jashtme dhe pavijon.

Në Moriskan Paviljongen janë organizuar shfaqje mode, mbledhjet e përgjithshme, darkë të Krishtlindjeve, konferencat, koncerte pop, shfaqje, dasma, takime politike etj.

Në Moriskan Paviljongen janë shfaqur shumë shfaqje të suksesshme. Ka pasur Helt Apropå, Galenskaparna och After Shave, Triple & Touch dhe shumë shfaqje tjera.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]