Mossad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Mossad (hebr. המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים. ha-Mosad lemodi´in u-le-tafkidim mejuhadim) apo Instituti për veprime të posaçme dhe zbuluese shkurt Instituti, është Agjencia e zbulimit Izraelit dhe është përgjegjëse për mbledhjen dhe shqyrtimin e informacioneve, kundërterroriste, dhe operacioneve sekrete përtej kufijve izraelite.

Roli dhe funksioni i Mosadit është i ngjashëm me atë të CIA-s amerikane, dhe Shërbimit Sekret të Zbulimit britanik (MI6), etj.

Mosadi është një nga agjencitë e zbulimit më të njohura, më të famshme e më efikase në botë.

Motoja e sherbimit eshte : „ku nuk ka planifikim,populli rrezohet,por shpetimi vjen kur ka shume keshillim"(Shpr. 11, 14).

Mosadi është një shërbim "qytetar" (civil) dhe nuk përdor grada ushtarake.

Rrezja e veprimit të Mosadit me kalimin e viteve është shtrirë në shumë fusha, më të spikaturat janë:

  • Mbledhja e fshehtë e informacioneve përtej kufinjve izraeliane.
  • Parandalimi i zhvillimit dhe zotërimit të armëve të shakatërrimit në masë nga vendet armike.
  • Parandalimi i veprimeve terroriste kundër objekteve izraeliane jashtë shtetit.
  • Zhvillimi dhe mbajtja e marrdhënieve të posaçme diplomatike dhe të fshehta.
  • Sjellja e hebrejve në shtëpi nga vendet ku zyrtarisht nuk lejohet veprimi i agjencive Alija.
  • Kryerja e operacioneve zbuluese, strategjike dhe politike.
  • Planifikimi dhe kryerja e operacioneve të posaçme përtej kufinjve të Izraelit.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Mosadi u formua më 13 dhjetor, 1949 nën emrin "Instituti Qendror për Bashkërendim", me porosi të Reuven Shiloah drejtuar kryeministrit të atëhershëm izraelit David Ben-Gurion.

Organizimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Përbërja[redakto | redakto tekstin burimor]

Drejtorët[redakto | redakto tekstin burimor]

Teoritë komplotiste[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]