Movimento 5 Stelle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Movimento 5 Stelle
ShkurtesaM5S
UdhëheqësiVito Crimi (ad interim)
Themeluar4 tetor 2009
SeliaVia Nomentana 257, Romë (2017-2020)
Deputetët
125 / 630
Senatorë
60 / 320
Faqja zyrtare
www.movimento5stelle.it

Movimento 5 Stelle (M5S) (shqip: Lëvizja 5 Yje) është një parti politike italiane, themeluar në Milano në 4 tetor 2009 nga komediani dhe aktivisti politik Beppe Grillo[1] dhe sipërmarrësi në internet Gianroberto Casaleggio.

M5S e sheh dhe promovon veten si një organizatë as e djathtë, as e majtë dhe post-ideologjike[2] dhe nuk e përcakton veten si parti, duke preferuar lokacionet si "shoqatë e lirë të qytetarëve", "jo-shoqatë" ose "forcë politike". Militantët zakonisht përcaktohen si Cinque Stelle (Pesë Yje), Pentastellati ose grillini, edhe pse ata e konsiderojnë përkufizimin e fundit reduktues ose shtrembërues të qëllimshëm, duke preferuar në vend të tij atë të Aktivistëve 5 Stelle.

Pesë yjet e përmendura në emër fillimisht përfaqësuan çështje që lidhen me ujin publik, mjedisin, lëvizshmërinë e qëndrueshme, zhvillimin dhe lidhjen, u ndryshuan më pas në ujë, mjedis, transport, lidhje dhe zhvillim.

Në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2018, M5S u bë partia më e madhe në Parlamentin Italian dhe hyri në qeveri.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Grillo presenta il suo Movimento a 5 stelle" (në italisht).
  2. ^ Il M5S non è di sinistra (e neppure di destra) Arkivuar 7 korrik 2014 tek Wayback Machine, Il blog di Beppe Grillo, 19/05/2013
  3. ^ Ian Bremmer (18 maj 2018). "Five Things to Know About Italy's Populist Coalition Government". Time (në anglisht). Marrë më 4 korrik 2018.