Mozaiku i flamurit (Tiranë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mozaiku i flamurit në Tiranë.jpg
Mozaiku i flamurit në Tiranë - 2.jpg

Mozaiku i flamuritTiranë i ndërtuar me rastin e 100 vjetorit te Pavarësië.

Përshkrimi[redakto | përpunoni burim]

Mozaiku i flamurit në Tiranë. Mozaiku i gurit është ndërtuar me gur dekorativ kuq e zi të mbledhura në të gjithë Shqipërinë në vendet ku dhe janë zhvilluar edhe betejat më të mëdha për liri e pavarësi. Mozaiku është punuar tërësisht me gurë natyralë, 2012 milimetra i gjatë për të kujtuar 100-vjetorin e Pavarësisë, 1200 milimetra i gjerë për të kujtuar 1200 muajt e një shekulli dhe i punuar nga një prej artistëve më të mirë të gurit në Shqipëri, zoti Gëzim Hidri.[1]

Flamuri Shqiptar i qendisur me gur natyrale ne mozaik nga duart e artistit Gezim Hidri eshte nje dhurate qe ky i fundit ia detikon popullit shqiptar me rastin e 100 vjetorit te pavaresise se kombit tone. Ideja per realizimin e flamurit ne mozaik lindi ne pervjetorin e 99-te te ngritjes se tij ne Vlore dhe qellimi ishte qe ne jubileun e 100 vjetorit te pavaresise si dhe te krijimit te shtetit Shqiptar kjo veper te realizoheshe per te mundesuar te njejtin flamur qe qendisi Marigoja 100 vite me pare ku dhe me pas Ismail Qemali e griti ate me 28 nentor 1912 ne qytetin e Vlores . Per qendisjen e flamurit jane perdorur gurët natyralë, gure te cilet jane gjendur ne ato zona ku jane bere disa nga fushbetejat me te pergjakshme nga patriotet tane per mbrojtjen e atdheut nder shekujsh nga pushtuesit. Puna për gjetjen e gurëve ka nisur para 6 muajsh. U deshen rreth 4 muaj pune me ore te zgjatura per ndertimin e ketij mozaikut i cili perfaqeson simbolin e kombit tone. Me ndihmen e Bashkise se Tiranes dhe ne veçanti te kryebashkiakut z.Lulzim Basha, mozaiku u vendos perballe Parlamentit Shqiptar si dhe jo larg Ures se Tabakeve, Tirane.

Referenca[redakto | përpunoni burim]