Muhamed Filipoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Muhamed Filipoviq lindi më 3 gusht 1929 në Banja Lukë, Mbretëria e Jugosllavisë, tani Bosnja dhe Hercegovina. Është akademik, filozof, shkrimtar, teoricien dhe historian boshnjakë. Në vitin 1960 u diplomua në Fakultetin e Arteve në Sarajevë. Punoi si profesor në Fakultetin Filozofik të Sarajevës. Është autor i 14 veprave disa prej të cilave janë përkthyer edhe në gjuhë të huaja.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  1. ^ Filipoviq, Muhamed. Pokušaj jedne duhovne biografije. Avicena. 1999