Mulliri i kafes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirëNjë mulli kafeje është një mulli që bluan kokrrat e pjekura të kafesë në pluhur kafeje. Forca bluarëse ose finesa e pluhurit varet nga përdorimi i tij. Pluhuri i kafesë për kafe filtri është më i trashë se pluhuri për një aparat ekspres me presion ose kafe turke . Niveli i bluarjes mund të rregullohet vazhdimisht në disa mullinj. Para elektrifikimit, kokrrat bluheshin me dorë. Për këtë qëllim u përdorën mullinj me kon me manivel dhe mbaheshin në prehër ose vidhoseshin në tavolinë me kllapa ose ngjiteshin në mur.

Në Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Uzinën Tirana u prodhuan mullinj dore per kafe turke që nga vitet 1950. Gjatësia 24 cm, diametri 4,5 cm dhe pesha 0,65 kg.