Mumtaz Mahal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mumtaz Mahal

Mumtaz Mahal lindi më 1 shtator 1593 në Agra. Ajo ishte vajza e Abdul Hasan Asaf Khan dhe mbesa e perandoreshës Nur Jehan dhe gruaja e perandorit Jahangir. Mumtaz vdiq më 17 qershor 1631 në Burhanpur, duke e lindur fëmijën e saj të katërmbëdhjetë.