Jump to content

Murat Kılıç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Murat Kılıç
U lind në28 Qershor 1993

Murat Kılıç (lindur më 28 qershor 1993), i njohur gjithashtu si Murat Kilic, është një dizajnues flokësh dhe stilist flokësh.[1][2] Ai është themeluesi i "The Most Hair Design Studio".[3][4][5] Murati fitoi çmimin "Dizajneri më i mirë i Flokëve të Vitit" në vitin 2020 nga disa nga markat më të njohura në SHBA si L'Oréal dhe Just for Men.[6]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Murati u lind në Stamboll, Turqi në vitin 1993. Ai mori edukimin e tij nga Istanbul Anadolu Meslek Lisesi dhe pastaj shkoi në Yakın Doğu Üniversitesi - Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri, një shërbim kujdesi flokësh dhe bukurie. Ai filloi karrierën e tij kur ishte 16 vjeç.[7] Murati punoi me Toni & Guy në vitin 2015 dhe pastaj bashkëthemeloi studion e dizajnit të flokëve The Most në vitin 2018.[8] Murati vazhdon si partneri themelues i degëve The Most Bahçeşehir në vitin 2020 dhe The Most Beylikdüzü në vitin 2022.[9][10][11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Murat Kılıç: TheMost etkileyici bir başarı örneği". Haber Vakti » Son Dakika Haber, Güncel Haberler, Gazeteler (në turqisht). Marrë më 2023-04-25.
 2. ^ "Hairdressing Innovation and Artistry: Murat Kilic's Signature Techniques and Styles". Dunya News (në anglisht). Marrë më 2023-04-25.
 3. ^ "The secret to celebrity hair - insights from Murat Kilic, the master hairdresser". Daily Times (në anglishte amerikane). 2023-04-01. Marrë më 2023-04-25.
 4. ^ "Saç Tasarımcısı Murat Kılıç Sonbahar için En İyi 5 Saç Trendini Açıkladı". Türkiye Gazetesi (në turqisht). Marrë më 2023-04-25.
 5. ^ "Kadın ve Erkekte Bakımın Ortak Adresi, Öznur & Murat Hair Design Studio". www.timekocaeli.com (në turqisht). Marrë më 2023-04-25.
 6. ^ Mustafa, DJ Kamal (2023-04-05). "Celebrity hair stylist Murat Kilic won Best Hair Designer of the Year award". EMEA TRIBUNE Breaking News, World News, Latest News, Top Headlines (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-04-25.
 7. ^ "Murat Kılıç "Kalın Telli Saçlar için En İyi Saç Kesim Modelleri"". Haberler (në turqisht). 2022-11-17. Marrë më 2023-04-25.
 8. ^ "Ünlü saç tasarım sanatçısı Murat Kılıç Lösemi ve SMA hastası çocuklar için akım başlattı - TGRT Haber". Tgrt (në turqisht). Marrë më 2023-04-25.
 9. ^ iha.com.tr. "Ünlü Kuaför Murat Kılıç: 'Soğuk havalarda saç bakımına dair 5 önemli kurala dikkat'". İhlas Haber Ajansı (në turqisht). Marrë më 2023-04-25.
 10. ^ "Murat Kılıç: Saç Tasarım İncelik İsteyen Bir Alan". Marmara Gazetesi (në turqisht). Marrë më 2023-04-25.
 11. ^ "Ünlü Kuaför Murat Kılıç: "Soğuk Havalarda Saç Bakımına Dair 5 Önemli Kurala Dikkat"". Olay53.com (në turqisht). Marrë më 2023-04-25.