Mustafa Ceriq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mustafa Ceriq
Mustafa Cerić.jpg

Dr. Mustafa ef. Ceriq është president i Kongresi Botëror Boshnjak. Mustafa Ceriq është njëri nga themeluesit e Akademisë së Shkencave dhe Arteve Boshnjake. Ai është ish Reis-ul-ulema i Bashkësisë Islame në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Jeta[redakto | përpunoni burim]

U lind në vitin 1952 në Veliko Çajno , Visoko B dhe H. Ceriq shkollën fillore e përfundoi në vendlindjen e tij, ndërsa medresen e Gazi Husrev Beut në Sarajevë në vitin 1972. U diplomua nga Universiteti i Al-Azhar në Kajro, në vitin 1978. Ai pastaj ka punuar si imam në Xhaminë e Bardhë në Graçanicë për vitin 1981. Me vendimin e pleqësisë është caktuar si imam në Qendrën Kulturore Islame në Çikago. Në Çikago, përfundoi studimt pasuniversitare në teologjinë islame në Departamentin e gjuhëve dhe civilizimeve të Lindjes së Afërme ku doktoroi te dijetari I mirënjohur musliman Fazlur Rahman me tezën: A study of the Theology of Abu Mansur al-Maturidi ( Studimi mbi mësinim teologjik të Ebu Mansur el-Maturidiu ) në vitin 1986. Paralelisht krahas punës së imamit mësoi në Kolegjin Amerikan në Çikago.

Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.

Lidhje te jashtme[redakto | përpunoni burim]