Muzeu i Kulturës Filistine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Corinne mamane Muzeu i Filistejve Kulturës (המוזיאון לתרבות הפלשתים ע"ש קורין ממן - Corinne Mamane Museum of Philistine Culture). Është një muze arkeologjik në Ashdod, Izrael Ajo shqyrton kultura e Filistejtë që ka jetuar në këtë zonë të qytetit. Muzeu është i vetmi muze në botë i dedikuar për kulturën Filistejve. Kjo ishte muzeu i parë që u hap në Ashdod në 1990.

Corinne mamane ishte një student Hebraik lind në KazablankaMarok. Ajo u vra në vitin 1984 në një aksident me makinë në Francë gjatë studimeve universitare.

Muzeu ka 3 kate. E para është një ekspozitë e kulturës Filistejve. E dyta është për ndryshimin e ekspozita. Kati i tretë është i dedikuar për "Filistejve Kitchen", duke eksploruar kulturën e ushqimit të detit Egje.

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Museum of Philistine culture – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale