Myrtle Beach

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mërtëll Bijç
Myrtle Beach
Myrtle Beach, në breg të oqeanit
Myrtle Beach, në breg të oqeanit
Popullsia
 • Gjithsej(2.012) 28,292
Faqja zyrtarehttp://www.cityofmyrtlebeach.com
Vendodhja e Myrtle Beach në Karolinën e Jugut


Myrtle Beach (shiptohet "Mërtëll Biç") është një qytet bregdetar turistik në Rrethin Horry, Karolina e Jugut, Shtetet e Bashkuara. Myrtle Beach është zhvilluar me shpejtësi si një destinacion turistik i madh në juglindje të Shteteve të Bashkuara në fund të shekullit të 20 dhe vitet 2000. Sipas regjistrimit të vitit 2000, zona e Myrtle Beach-it ishte zona e 13-të me rritje më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara.

Myrtle Beach është një nga qendrat kryesore të turizmit në Shtetet e Bashkuara për shkak të klimës së ngrohtë subtropikale të qytetit dhe plazhet e gjera, që tërheqin rreth 14 milion vizitorë çdo pranverë, verë dhe vjeshtë. Sipas regjistrimit të vitit 2012, popullsia e qytetit ishte 28.292 banorë. Popullsia e zonës metropolitane të Mërtëll Biçit sipas regjistrimit të vitit 2013 ishte 465.391 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teknikisht një ishull i bërë nga njerëzit, Myrtle Beach ka qenë i ndarë nga pjesa kontinentale e Shtetet e Bashkuara që nga 1936 nga Kanali Ndërbregdetar, duke e detyruar qytetin dhe zonën në përgjithësi të zhvillohet në një distancë të vogël nga bregu. Pjesërisht për shkak të kësaj ndarje, zona drejtpërdrejt në perëndim të kanalit mbeti kryesisht rurale, ndërsa skajet veriore kufizohen nga qytete të tjera turistike të zhvilluara, North Myrtle Beach dhe Surfside Beach. Që atëherë, zona në brendësi e Myrtle Beach është zhvilluar në mënyrë dramatike dhe plazhi vetë po zhvillohet në drejtim të perëndimit.

Për shkak të erozionit të fortë dhe cikloneve tropikale përgjatë Oqeanit Atlantik, qyteti është i ndarë nga plazhi i tij nga dunat e mëdha të mbuluara me bimësi bregdetare, të cilat stabilizojnë tokën ranore dhe veprojnë si një pengesë natyrore kundër stuhive.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Myrtle Beach ka një klimë të lagësht subtropikale. Qytet ka e mirë më shumë se 2800 orë në vit me diell.

Sezoni i verës është i gjatë, i nxehtë dhe i lagësht në Myrtle Beach. Tempeeraturat mesatare më te larta gjatë ditës janë 28-33°C dhe mesataret më ulëta gjatë natës janë afër 21°C. Vendndodhja bregdetare e Myrtle Beach zbut disi nxehtësinë e verës në krahasim me zonat e brendshme të Karolinës së Jugut. Stuhitë verore janë të zakonshme në sezonin e nxehtë në Myrtle Beach, dhe muajt e verës nga qershori deri në shtator kanë reshje. Në verë, stuhitë normalisht ndërtohen gjatë ngrohjes të ditës duke shkaktuar reshje të shkurtëra dhe intensive.

Myrtle Beach ka dimra kryesisht të butë e me kohëzgjatje të shkurtër. Temperaturat mesatare më të larta gjatë ditës shkojnë 14-16°C dhe mesataret më të ulëta gjatë natës janë në 2-3°C nga dhjetori deri në shkurt. Dëbora është shumë e rrallë në Myrtle Beach dhe këtë pjesë të shtetit. Sezoni i plazhit në Myrtle Beach normalisht shkon nga fundi i prillit deri në fund të tetorit.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Myrtle Beach pret mbi 14 milion vizitorë çdo vit. Ai ka një sërë zonash turistike, dhe ka një fluks të madh të vizitorëve në të gjitha stinët. Gati 100.000 vizitorë në vit vijnë nga jashtë SHBA-së, kryesisht nga Kanadaja, Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar.

Hotele në Mërtëll Biç

Myrtle Beach pret një shumëllojshmëri të konferencave të veçanta, festave dhe koncerteve muzikore. Zonat turistike përfshijnë plazhet e tij dhe shumë fusha golfi, si dhe një numër parqesh dëfrimi, një akuariumi, Legends In Concert, një numër kompleksesh tregtare dhe mbi 1900 restorante duke përfshirë restorante me ushqime deti. Myrtle Beach ka se rreth 460 hotele, shumë prej tyre me pamje nga oqeani, dhe rreth 89.000 njësi turistike banimi në total. Gjithashtu në qytet është "Valët e Myrtle", një nga parqet më të mëdha ujore në bregdetar lindor.

"Carolina Opry" është një tjetër njësi turistike, në të ciln kryhen shfaqje muzikore, komedi, valle, dhe shfaqje të ndryshme argëtuese.

Myrtle Beach Boardwalk u hap në 2010 dhe është njohur si Shëtitorja nr 3 e vendit nga National Geographic dhe një nga shëtitoret më të mira të SHBA-së nga revista Travel + Leisure. Myrtle Beach Skywheel u hap në Shëtitore në maj, 2011, dhe është një rrotë vëzhgimi 61m e lartë, me kabina xhami që shikojnë mbi Oqeanin Atlantik. Kjo është rrota e parë i këtij lloji në SHBA. Parku Shtetëror i Myrtle Beach, i themeluar në 1935, zë rreth një milje të bregdetit dhe është një vend kryesor për kamping, not, lëvizje me biçikleta, dhe peshkim.

Mërtëll Biç 2014

Qendra e Konferencave në Myrtle Beach është një ndërtesë e madhe, ku organizohen takimeve dhe konferenca të ndryshme, ekspozita, dhe ngjarje të veçanta çdo vit. Qendra e madhe, e cila u hap në vitin 2003, gjithashtu përmban një hotel Sheraton dhe një rezort.

Çdo mars që nga 1951 gjatë pushimeve të pranverës së Ontarios, Myrtle Beach organizon Ditët kanadezo-amerikane, të njohura gjithashtu si Ditët Kan-Am. Dhjetëra mijëra turistë dynden në zonë për një javë ngjarjesh të veçanta. Myrtle Beach organizon "Coastal Uncorked", një festival ushqimi dhe vere të mbajtur në fund të pranverës çdo vit. Në qershor, kohët e fundit të diplomuarit e shkollave të mesme vijnë në Myrtle Beach për Javën e Maturantëve.

Shumica e vizitorëve shkojnë në Myrtle Beach gjatë sezonit qershor-gusht, duke kërkuar për të shfrytëzuar motin e mirë.

Qyteti dhe zonat përreth shërbehen nga Aeroporti Ndërkombëtar Myrtle Beach.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e Myrtle Beach-it është e dominuar nga industria turistike, që sjell miliona dollarë çdo vit. Hotele, motele, vendpushime, restorante, vende turistike, dhe shitjet me pakicë ekzistojnë me bollëk për vizitorët e shërbimit.

Ka afërsisht 95 fusha golfi në Myrtle Beach dhe rreth tij (si i 2015), si industria golfing përfaqëson një prani të rëndësishme në këtë zonë.

Një bazë prodhuese prodhon plastikë, gomë, karton, shkumë polimere, dhe produktet qeramike zakonisht në shkallë të vogël.