Nässjö

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nässjö
Qendër banimi
noform
Shtëpia e kulturës.
Vendndodhja
Nässjö is located in Suedia
Nässjö
Nässjö
Vendndodhja e Nässjö në Suedi

Koordinatat: 57°39′V 14°41′L / 57.650°V 14.683°L / 57.650; 14.683

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Rajoni Rajoni Jönköping
Provinca Småland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11.14 km2
Popullsia 16,678 banorë
Dendësia 1,458 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 571
Prefiksi 0380

Nässjö është qendër banimi në rajonin Jönköping me 16,678 banorë.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • majgull Axelsson, shkrimtarë
  • Anders Björck, politikan
  • Arne Blom, shkrimtare
  • Uno "Myggan" Ericson, historian
  • Jesper Fast, lojtarë i hokejit
  • Therese Grankvist, këngëtare
  • Åke Gustavsson, politikan
  • Thomas Wernerson, futbollist

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]