NLAW

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Raketë antitank NLAW në stallën e ekspozitës Bofors në ekspozitën Gjithëpërfshirëse të sigurisë 2015 në Tampere.
Ushtarët finlandezë simulojnë modalitetin OTA në një BMP-2 në një demonstrim luftarak.

Saab Bofors Dynamics NLAW (Shqiptuar: "N-LAW"), i njohur gjithashtu si MBT LAW ose RB 57,[1] është një linjë e lehtë me shpatulla dhe e disponueshme (për një përdorim). Sistemi raketor i shikimit (LOS), i projektuar për përdorim këmbësorie. Raketa përdor një sistem lëshimi të butë dhe udhëhiqet nga linja e parashikuar e shikimit (PLOS). Ai mund të kryejë një sulm mbi fluturim (OTA) në një automjet të blinduar, ose një sulm të drejtpërdrejtë (DA) në struktura dhe automjete jo të blinduara.

Sistemi u zhvillua në Suedi nga kontraktori kryesor Saab Bofors Dynamics, në emër të autoriteteve të mbrojtjes britanike dhe suedeze që prokuruan sistemin në një sipërmarrje të përbashkët. Ai u prodhua kryesisht në Mbretërinë e Bashkuar nga Team MBT LAW UK, i cili përfshinte 14 nënkontraktorë, më së shumti Thales Air Defence. Përdoruesit e armës përfshijnë Finlandën, Indonezinë, Luksemburgun, Malajzinë, Suedinë, Zvicrën, Ukrainën dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "NLAW - Anti-tank weapon". Start (në anglisht). Marrë më 2023-11-07.