Narva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Narva
Gjuha estoneze : Narva
Qytet
noform
Qendra e Narvës
Vendndodhja
Narva is located in Estonia
Narva
Narva

Koordinatat: 59°22′33″V 28°11′46″L / 59.37583°V 28.19611°L / 59.37583; 28.19611

Administrimi
Shteti Flamuri Estonia
Qarku Qarku Ida-Virumaa
Bashkia Narva
Kryetari i Bashkisë Tarmo Tammiste
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 84.54 km2
Popullsia 65886 banorë
Dendësia 779 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1172
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Prefiksi (+372)
Koordinatat 59° 22′ 33″ Veri

28° 11′ 46″ Lindje

Faqja Zyrtare www.narva.ee

Narva është qyteti i tretë për nga madhësia në Estoni. Ndodhet në verilindje të Estonisë, në kufi me Rusinë, përgjatë Lumit Narva.

Historia e Narvës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Narva ka qenë e banuar që në shek. e 4-rt p.e.s sipas zbulimeve arkeologjike. Fortifikimet e Narvës janë më të vjetrat në Estoni dhe datojnë rreth viteve 1000 p.e.s. Kështjella e Narvës u ngrit gjatë sundimit danez të shek. 13. Narva kaloi në duar të ndryshme gjatë luftimeve suedezo-ruse. Qyteti u zhvillua industrialisht gjatë shek. të 19. Narva përjetoi luftime të ashpra gjatë Luftës së I dhe të II Botërore, kur aviacioni sovjetik bombardoi qytetin e vjetër të Narvës. Pas luftës, pothuajse e gjithë Narva ishte thjesht rrënoja. Sovjetikët e ripopulluan Narvën me punëtorë të etnisë ruse, prandaj Narva sot është i vetmi qytet në Estoni ku estonezët janë pakicë.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e Narvës ishte 83 000 banorë në 1992. Që nga ajo datë ka ardhur duke rënë. 93.85% e popullsisë janë rusofonë, (82% janë rusë etnikë). Estonezët përbëjnë vetëm 3.86% të popullsisë së Narvës. Para shkatërrimit të Narvës nga forcat sovjetike në 1044, Narva kishte 64.8% të popullsisë estoneze.

Panorama e pjesës perëndimore të Narvës

Gjeografia dhe klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Foto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]