Nazar Najarian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nazar Najarian (Arabisht: نزار نَجَاريَان‎, Armenisht: Նազար Նաջարյան; vdiq më 4 gusht 2020) ishte një biznesmen dhe politikan libanez me origjinë armene që shërbeu si sekretar i përgjithshëm i Partisë Kataeb të Libanit, një parti politike e krishterë, nga 11 qershori 2018 deri në vdekjen e tij më 4 gusht 2020.[1]

Në vitin 1980, Bachir Gemayel e kishte porositur Nazarin me misionin e "mobilizimit të individëve". Ai gjithashtu ndërmori disa misione gjatë epokës së Bachir Gemayel, dhe veçanërisht gjatë Luftës Civile Libaneze.[2]

Ai ishte transferuar nga Libani në Katar dhe kishte qëndruar atje deri në vitin 2003, pas së cilës ai shkoi në Montreal, ku ishte plotësisht larg politikës.[1][3] Ai ishte drejtor ekzekutiv në Tetran Holding Inc.

Najarian u vra më 4 Gusht 2020, pasi një seri shpërthimesh që ndodhi në Portin e Bejrutit, duke dërguar mbeturina në të gjithë qytetin. Ai pësoi traumë në kokë dhe u nënshtrua plagëve të tij.[4][5][6][7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "نزار نجاريان "الذي يحبه الجميع" أميناً عاماً لحزب الكتائب" (në arabisht). 11 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2020. Marrë më 4 gusht 2020.
  2. ^ Ménargues, Alain (2004). أسرار حرب لبنان من انقلاب بشير الجميل إلى حرب المخيمات الفلسطينية [Sekretet e Luftës Libaneze] (në arabisht). Bejrut, Liban: International Library. fq. 417. ISBN 9782123469605.
  3. ^ "Former Montrealer killed in deadly explosion in Beirut". CBC News (në anglisht). 4 gusht 2020. Marrë më 4 gusht 2020.
  4. ^ Sly, Liz; chief, closeLiz SlyBeirut bureau; Lebanon, covering; Syria; Dadouch, the wider regionEmailEmailBioBioFollowFollowSarah; ChiefEmailEmailBioBioFollowFollow, closeSarah DadouchCorrespondent covering the Middle EastEmailEmailBioBioFollowFollowLouisa LoveluckcloseLouisa LoveluckBaghdad Bureau. "Scores dead and more than 3,000 injured as explosions rock Beirut, Health Ministry says". Washington Post (në anglisht). Marrë më 5 gusht 2020.
  5. ^ "Lebanese Kataeb Party's Secretary-General Nazar Najarian killed in Beirut blast". Public Radio of Armenia (në anglishte amerikane). Marrë më 5 gusht 2020.
  6. ^ Hubbard, Ben; Abi-Habib, Maria (4 gusht 2020). "Deadly Explosions Shatter Beirut, Lebanon". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 5 gusht 2020.
  7. ^ "Secretary-general of Lebanese Kataeb Party Najarian dies in Beirut blast". news.am (në anglisht). Marrë më 2020-08-05.