Ndihmë diskutim:Kontrolli i faqes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen ndihmëse Kontrolli i faqes. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Romani shkëlqimi she rënja e shokut Zylo nga shkrimtari Driton Agolli një roman që felt për pushtetin dhe gënjeshtrën e cila është e pranishme edhe sot në Kosov sepse vetëm per pushtet vdekin njerzit e Ku Roma felt per këtë arsyje sepse edhe sot I rralli ndokush nuk gënjen Jan te pakët at a njerz

Malware (Virus)[Redakto nëpërmjet kodit]

Malware» (qëllim të keq software / software malware) është një problem i madh për sigurinë e Sistemeve të Informacionit. Software karakterizohet si qëllim të keq kur baza e qëllimit rezultuar zhvilluesi software ka udhëzimet e nevojshme për të dëmtojë një sistem kompjuterik. Software me qëllim të keq mund të ndahen në dy kategori. Në këtë ju duhet një program të "presë" dhe çfarë nuk duhet "të presë" dhe mund të kryhet nga ashtu si çdo program tjetër. Malware shtesë mund të jenë të ndara dhe në mënyrë të ndryshme në dy kategori të tjera. Software virus-si dhe jo-virus-like software. Në virus-like software programe që mund dhe riprodhuar vetveten dhe programe software të cilat nuk riprodhuar pa përfshirjen e faktorit njeri si jo-virus-. [1] [2] Llojet e malware [Edit | Kodi edit] Virus (Virus): software me qëllim të keq që ka aftësinë për të lehtë përhapjen e programeve të dobishme të një kompjuteri të huaj në këtë mënyrë të pengojë fotografi të dobishme të një përdorues. Transmetimit në kompjuterë të tjerë mund të bëhet shumë lehtë me ndihmën e një mjet të jashtëm të tilla si një kartë memorie USB apo një hard disk i jashtëm. Një element që dallon viruset nga programe të tjera është se ajo mund të transmetohen kudo ka aftësinë. Më në fund, implikimet ajo mund të ketë një virus është duke fshirë disa të dhëna për të dhe të çojë në rrëzimin e të gjithë sistemit. Kali i Trojës (Trojan): është malware që përdor elementin e mashtrimit. Software i tillë përfaqëson se ajo është e dobishme për kompjuter, por në të vërtetë nëpërmjet saj disa kriminelë të arrijnë të vjedhin fotografi të rëndësishme apo të fituar kontrollin e sistemit. Më shpesh ky software nuk ka për qëllim të infektimit të kompjuterit, që nuk është luajtur, dhe për këtë arsye këto programe nuk janë klasifikuar zyrtarisht si viruse. Worm (Worm): është softuer me qëllim të keq që mund të transmetohen drejtpërdrejt nga përdorimi i një infrastrukture të rrjetit të tilla si një lokal ose një mesazh me e-mail. Aftësia për të futem automatikisht në sistem në të cilin mundëson atë për të dërguar të dhënat personale apo fjalëkalime, kështu që ai do të bëjë sulmin për të hyrë në lidhjen e rrjetit. Së fundi, një tjetër tipar negativ është se barra në rrjet, duke e quajtur atë një aktivitet i kotë. Rootkit: është softuer që mund të jetë shumë e lehtë përkasin asnjë nga kategoritë e mësipërme. Ky program ka veçantinë për të fshehur disa malware se nuk ka software të dukshme të sigurisë. Këto programe nganjëherë një funksion mbrojtës për hakerat nga fshirjes informacion sulmues. Software me qëllim të keq përdorimit të presë Qepen, Trojan Horses, bomba Logic, Virus Software Malicious pa përdorur presë Rra Me qëllim të keq virus-like Software Virus, Worms Virus-like jo me qëllim të keq Software Qepen / Backdoor, Trojan Horses, bomba Logic Lidhje të jashtme

keni harruar fshatin Krushopek

Per sa dite hena kryen nje orbite?[Redakto nëpërmjet kodit]

Ne se hena do te kryente nje orbite per 27.3 dite do te kishte mbi 13 hena ne vit. Por ka ndodhur, qe hena te shfaqet pothuajse njelloj ne te njëjtat dite te muajit. Keshtu hena e plote ka qene me 30-31 dhjetor 2017 dhe çdo fund muaji (afërsisht) eshte shfaqur e plote. Hena e plote e gushtit 2018 (hena e tete e vitit, jo e nenta) ka qene keto dite (26-28 gusht). Me kete llogari, i bie qe hena te rrotullohet rreth orbites per 30 dite e diçka?! Tekst i theksuar