Nesër Televizion

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nesër Televizion (shkurt: NTV) është një stacion privat lokalë televiziv në Shqipëri. NTV është prezent në fushën e medias televizive që nga viti 1998, por i rivlerësuar nga aksionarët e tanishëm në 2003. NTV është një emetues i tipit informativ të përgjithshëm që përfshin gjithashtu transmetimin e problemeve sociale, kulturore dhe politike. Ai ka qenë gjithmonë në aktivitetet e tij i karakterizuar nga një thjeshtësi e gjuhës, i prirur ne raportimin e lajmit duke respektuar etiken gazetareske, monitoruar burimet e informacionit dhe vazhdimisht në kërkim të së vërtetës. Kjo qasje e ka vendosur NTV në një pozitë të privilegjuar në peisazhin mediatik, me një respekt të certifikuar dhe njohjen profesionale nga shumë faktore.

Programet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

RADIOKRACI 07.00 - 08.00 Radiokraci eshte nje emision mengjesi qe ka si synim tua nis diten mbare. Ne Radiokraci ritmi, argetimi por dhe informacioni nuk kane te sosur. Cdo dite ne oren 07.00 ne ekranin e Neser Televizion, drejtuar nga Alban Musa dhe Daniela Sula, zgjimi juaj ka emrin Radiokraci. Gjithshka per te nisur nje dite te re mund te gjeni ne Radiokraci me ane te rubrikave te shumta si: RadioGrafi, Pertej Shtypit te Dites, Karaoke, Horoskopi, Kalendari Historik, InfoTravel etj. Alternativa pa fund ne Radiokraci. Niseni diten me ritem. Radiokraci, Energjia Pozitive e mengjesit tuaj. Radiokraci nga e hena ne te premte ora 07:00-08:50 Ritransmetohet Best of cdo te shtunen ora 08:00

STOCK TIME Hapesire e detikuar per filmat e shkurter, video art dhe filma eksperimentale.

LAJMI I PARE NDRYSHE Moderatore - Anilla Metollari Nga e Hëna në të Premte 10.30-12-30 Lajmi i Parë Ndryshe është i pari i 3 emisioneve te cilët kanë një ndërthurje midis tyre dhe një vazhdueshmëri gjatë ditës. Tenton të informojë publikun per ngjarjet e ditës, duke u lidhur direkt në terren me gazetarët e NTV. Preken cdo ditë nga e hëna në të premte, temat më të rëndësishme mbi aktualitetin, te cilat kalojne ne filtrin e analizës profesionale. Për 2 orë rresht live , Lajmi i parë ndryshe , sjell në mënyre tw freskët , tematikën e ditës , që do të pasqyrohet më vone në edicionet e lajmeve të së njëjtës ditë dhe po ashtu më pas në Forum Sondazh dhe në Përtej Lajmit Temat : POLITIKE- ANALIZE SOCIALE DHE EKONOMIKE-KONSULENCE EDUKIMI Pa munguar dhe tematikat më të lehta.

DW Program i perditshem

CASTING Program i perjavshem

EURO ZONE Eshte nje hapesire e dedikuar njohjes se Europes per teleshikuesit tane.

PINK Eshte nje emision i perjavshem rinor i realizuar nga gazetarja Daniela Sula. Transmetohet cdo te shtunen ora 20:30(30 min) Ritransmetohet cdo te dielen ne 16 :30 Pink është një emision Rinor me regjistrim i cili i dedikohet te rinjve por jo vetëm. Ky emision baze te zhvillimit te tij ka shtypin Roze dhe historitë Roze te personazheve publike ne te gjitha fushat. I ndërtuar si një emision informues për jetën dhe aktivitetin e personazheve VIP shqiptare e te huaj, Pink është i ndare ne katër kategori. Kategoria e pare i përket personazheve te Muzikës, ndërsa kategoria e dyte i përket personazheve te Kinematografisë. Kategoria e trete i përket personazheve Politike dhe kategoria e fundit i përket personazheve te sportit.

PROFIL Eshte nje nga rubrikat baze e cila tashme ka krijuar nje personalitet te qarte ne listen e produkteve te realizuara nga televizioni yne.

REPORTAZH Ashtu si edhe PROFIL eshte nje rubrike e vazhdueshme qe bene pjese ne ADN-ne e ketij televizioni.

PERTEJ LAJMIT Nga e hena ne te premte ora ora 19:30-21:00 (Oerd Ulqini dhe Helena Halilaj) Të ftuar në studio, politikanë, ekonomistë apo juristë ballafaqojnë opinionet e tyre e gjithashtu japin një analizë juridike dhe politike të ngjarjes së ditës.

FORUM SONDAZH Program i perditshem nga e hena ne te premte nga gazetari i mirenjohur Artur Nura. Gjate nje ore krijohet nje sondazh telefonik per tema te ndryshme neprmjet te cilit mund te kuptojme konkretisht sensibilitetin e publikut daj temave te sugjeruara. Sondazhi realizohet live dhe pasqyrohet gjithashtu per konsultim ne faqen www.arturnura.com

8a8 Tete a Tete eshte nje emision i organizuar nga gazetarja e re Helena Halili. 1 emision i perjavshem, transmetohet cdo te dielen ora 21:00 Ritransmetohet cdo te hene ora 13:00(35 min)

MEMORIE Eshte nje emision qe ka per mision te sjelle prane telespektatorit "Kalendarin e Memories Kombetare" Trajtohen ngjarje, data dhe figura te rendesishme nepermjet komenteve, analizave dhe kujtimeve te te ftuarve.

BUSULL Realizohet nga gazetari Oerd Uqini dhe mbulon tematika te karakterit gjeopolitik, transport, arkeologji, ekologji. Transmetohet cdo te enjte ora 21:00 Ritransmetohet cdo te premte ora 13:00 Me kohezgjatje 50-60 minuta bisedë në studio (një herë në javë) i shoqëruar nga një dokumentar (një herë në javë) me kohëzgjatje 10-15 minuta. Gjithashtu në këtë paketë informative parashikohen edhe kronika të ditës, të cilat transmetohen në edicionet e lajmeve me kohëzgjatje 1-2 minuta.

KENDVESHTRIM Realizuar nga Gazetari Blerim Kola. Talk-show që diskuton çështje me interes te lartë për publikun me 3-4 te ftuar ne studio. Të ftuarit në studio që kryesisht janë specialist për të trajtuar aktualitetin në një këndvështrim më të gjerë. Në këtë emision trajtohen tema që kanë te bëjnë me shoqërinë civile dhe rolin e saj në vend, politika në një këndvështrim tjetër, aktualitetin politikoekonomik. Ne Këndveshtrim debatet dhe ngjarjet shtrohen në mënyrë të tillë ku teleshikuesi mund të informohet mbi tematikën e ditës dhe të gjejë nje përgjigje për pyetjet apo dyshimet që mund të lindin si aktor i parë dhe i rendësishëm i aktualitetit shqiptar. 2 emisione ne jave, transmetohet cdo te merkure dhe te premte ora 21:00 Ritransmetohet cdo te enjte dhe te shtune ora 13:00

INFORMAL Emision politik i drejtuar nga Kreshnik Collaku

EJA Emision kulturor me poetin Altin Ruco . Transmetohet cdo te shtunen ora 21:00 Ritransmetohet cdo te diele ora 13:00

CORNER Emision sportiv ga Glendi & Blendi çdo te shtune e te diele ne mbrëmje ora 22:30 00:30 Talk-show informativ e problematik për temat sportive kombëtare e ndërkombëtare, bazuar ne telefonatat me teleshikuesit. Mund te kenë edhe një te ftuar ne studio.

TRAFIK Nga e premte ne te diele ora 23:00-01:00 (Ardi Omeri) ( 3 puntata)

RADIO TAXI Program nokturn i dedikuar te gjithe atyre qe ne oret e vona ofrojne sherbimin e tyre ne sherbimet publike apo private.

Adresa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Neser Televizion Rr. Hiqmet Delvina (Komuna e Parisit) Prane studiove te skulptoreve Tel. 0035544504110 Cel. 00355672009335 info@ntv.al www.ntv.al

Lidhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]