Newport, Indiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Newport, Indiana
Anglisht : Newport
qytet
noform
Main Street during the Antique Auto Hill Climb
Vendndodhja
Newport, Indiana is located in SHBA
Newport, Indiana
Newport, Indiana

Koordinatat: 39°53′6″V 87°24′23″P / 39.88500°V 87.40639°P / 39.88500; -87.40639

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Indiana
Qarku Vermillion
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.25 km2
 •  tokësore 2.25 km2
 •  ujore 0 km2
Lartësia 161 m (m.n.d.)
Popullsia 515 banorë (2010)
Dendësia 228.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Eastern (EST)-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 47966
Prefiksi 765
Koordinatat 39° 53′ 6″ Veri

87° 24′ 23″ Perëndim

Newport, Indiana (Newport) është një qytet në qarkun Vermillionshtetit federal Indiana, SHBA. Në Newport, Indiana jetojnë 515 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 228.6 banor/km2 (592 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 2.25 km2 (0.87 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 161 m (528 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Newport, Indiana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale