Nikollë Dojanaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nikollë Gjek Dojanaj Ka lindur më 7 prill 1931. Ai ëeshtë një ish i persekutuar nga sistemi komunist.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nikollë Gjek Dojanaj ka lindur në fshatin Rapsh të Hotit më 7 prill 1931. Më 26 gusht 1948 vëllai i tij u arratis në Jogusllavi. Në shtator ai edhe familja e tij u internua në Kampin e Tepelenës ku qëndroi deri sa e thirrën për ushtar. Gjatë kohës si ushtar ai njihet me Lesh Grishën dhe Naim Kupi të cilët ishin gjitëashtu të perndjekurë politik. Nikolla i ndihëmoj ata të arratiseshin në Jogusllavi duke i përcjellur. Pas 1 viti ai u zbulua edhe u dënua me vdekje nga gjykata ushtarake e Shkodrës por pas 59 ditësh vjen vendimi nga Presidiumi i Kuvendit Popullor të cilit i falin jetën por e dënojnë me 25 vjet burg. [1] 59 ditët e para ai i kaloi në izolim, në një qeli plotë lagështi,i lidhur me zinxhir dhe i torturuar nga policët e burgut. Ai kishte punuar më parë dhe kryen vetëm 10 vjet burg por më pas punonte, fillimisht në kooperativ dhe më pas në punë të tjera.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]