Niqabi/Perqja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bartëse e niqabit në Jemeni

Niqab نقاب‎, (arab) apo peqe është fjalë turke e cila përdoret edhe tek në, është një veshje tradicionale të cilën e përdorin gratë myslimane[1].

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Niqabi ka prejardhjen nga siujdhesa Arabe, bartej si nga grat ashtu edhe nga burrat dhe shërbente si mbrojtje kundër erërave të shumta ranore.

Niqabi i zi i cili bartet edhe sot nga gratë në botën Islame nuk është veshje tradicionale Islame. Kjo veshje filloi me ardhjen e Sulltan Abdylhamitit të II diku në fund të shekullit të 19.

Mënyra e bartjes[redakto | redakto tekstin burimor]

Në mënyrë që niqabi mos të rrshas nga koka përdoret një llojë peri (tojë) apo shirit i cili pështjellët në pjesën e mbrendshme të shamisë në mënyrë që mos të duket dhe lidhet mbrapa koke. Kështu niqabi lidhet mbi sy dhe nën mjekër nga të dy skajet ku asht vendosë shiriti.

Përhapja[redakto | redakto tekstin burimor]

Niqabi bartet kryesisht në siujdhesës Arabe. Bartet edhe në vendet si Iraku Siria Jordani Egjipt etj.

Turqi vërehet një ndryshim pas revolucionit të vitit 1908, gratë bartin një qarshaf, e shpesh herë i kombinuar me bartje të Evropës perëndimore.

Format e Niqabit[redakto | redakto tekstin burimor]

Niqabi është një shami jo e tejdukshme që mundë të jetë prej mëndafshi pambuku apo materiale tjera. Vendoset në atë mënyrë që të mbulojë fytyrë përpos syve. Ka edhe të atillë që janë me dy vrima.

Burimet e informatave[redakto | redakto tekstin burimor]