Nita Deda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nita Deda e lindur më 1987, jeton dhe punon në Kosovë. Ajo është drejtoreshë e festivalit ndërkombëtar dhe të filmit të shkurtër DokuFest, ngjarja më e madhe kulturore në Kosovë. Më parë ajo ishte drejtuese e komunikimit të festivalit, si dhe programoi dhe menaxhoi programin muzikor të festivalit DokuNights.

Projektet Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka punuar tre vjet në Galerinë Kombëtare të Kosovës ku ka koordinuar projektet ndërkombëtare dhe programin vjetor dhe ekspozitë për çmimin Artist of Tomorrow.Ndër projektet e tjera ajo ka punuar si menaxher i Festivalit Urban Sumer (SURF) në Prishtinë, si redaktor i videove në faqen e internetit të Kosovo 2.0 dhe si Koordinator i Komunikimit në Pavijonin e Parë të Republikës së Kosovës në Bienalen e 55-të të Venecias të Artit. Ajo është gjithashtu producentja e filmit "Bashk", drejtuar nga fituesi i Bafta, Daniel Mulloy dhe me starring Arta Dobroshi dhe "Anestezion" të drejtuar nga Noar Sahiti.

DokuFest[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DokuFest, një festival ndërkombëtar i dokumentarit dhe i filmit të shkurtër që filloi pak pas luftës, është tërheqja kulturore në Kosovë. Nita e përshkruan Kosovën si "një vend që nuk ofron ndonjë gjë [rinisë kosovare]. Po u ofron atyre skanda politike në TV, një sistem i varfër arsimor dhe nuk ka mundësi për ata që të zhvillojnë veten përmes udhëtimit. DokuFest është si një dritare - ne po sjellim botën në Kosovë përmes filmave, partive dhe muzikës. "Duke diskutuar rolin e saj si drejtorja e parë femër e festivalit, Nita shpjegon:" Unë nuk besoj se mund ose nuk mund të arrij diçka në baza gjinore. Është për mua të bëj atë që dëshiroja të bëja gjatë gjithë këtyre viteve. "DokuFest bashkë-prodhoi Home, një film i shkurtër kosovar që fitoi çmimin e filmit të shkurtër në BAFTA në shkurt 2017.

Në fillim të DokuFest, nuk kishte kinema në qytetin pritës të Prizrenit. Themeluesit ndërtonin teatro përgjatë lumit, në një kështjellë, madje edhe në terrene të tilla si gjykata e basketbollit e paraqitur më lart, e quajtur kinema "ëndërr". Nita filloi së pari me DokuFest si një vullnetare dhe ka ndihmuar që festivali të rritet qysh atëherë.

Nusja Jonë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Documenta 14, që është duke u mbajtur tash e sa muaj në mes të Greqisë dhe Gjermanisë, do të prezantoht edhe një ndër projektet më të rëndësishme shqiptare. “Nusja Jonë” apo “Our Bride”, i realizuar në vitin 2011 nga Yll Citaku dhe Nita Deda është prezantuar në Kassel të Gjermanisë.

Ky projekt është prezantuar në kategorinë Parliament of Bodies. “Nusja Jonë”, para audiencës gjermane është shfaqur më 10 shtator, nga Nita Deda dhe Adama Szymczyk.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://balkaninsight.com/2018/07/16/kosovo-dokufest-calling-for-reflection-07-13-2018/

https://insajderi.com/nita-deda-drejtoreshe-e-re-dokufest/

https://www.calvertjournal.com/features/show/10956/kosovo-women-culture-photography

https://www.kultplus.com/arti-pamor/nita-deda-dergon-nusen-kosovare-ne-documenta-14-ne-gjermani/