Jump to content

Një dashuri kaq e bukur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një dashuri kaq e bukur
Regjia ngaYang Long
ShtetiKina
Nr. i sezoneve1
Kronologjia
Shfaqje të ngjashmePut Your Head on My Shoulder

"Një dashuri kaq e bukur" (kinezisht: 致 我们 单纯 的 小 美好; pinyin: Zhì Wǒ Mén Dān Chún De Xiǎo Měi Hǎo) është një serial televiziv kinez me protagonistë Hu Yitian dhe Shen Yue, bazuar në romanin Për bukurinë tonë të vogël të pastër nga Zhao Qianqian. Episodet u transmetuan në Tencent Video nga 9 nëntor deri më 7 dhjetor 2017.

Seriali ishte popullor gjatë drejtimit të tij dhe mori vlerësime pozitive për karakterizimin dhe historinë e saj. Ai kaloi më shumë se 5.5 miliardë shikime në transmetimet e saj në internet.

Chen Xiaoxi (Shen Yue) dhe Jiang Chen (Hu Yitian) janë shokë klase në shkollën e mesme Chenxi dhe kanë qenë fqinjë që nga kopshti. Chen Xiaoxi, një vajzë e gëzuar që nuk studion shumë, është shprehëse për admirimin e saj ndaj Jiang Chen, një student i njohur i njohur për pamjen e tij të mirë dhe notat e larta. Sidoqoftë, Jiang Chen është shumë i largët dhe indiferent ndaj njerëzve për shkak të vdekjes së hershme të babait të tij. Së bashku me miqtë e tyre - Lu Yang qesharak, por me mendje të ndyrë, Lin Jingxiao atletik por i topitur dhe notari kombëtar i lumtur Wu Bosong - Chen Xiaoxi dhe Jiang Chen përgatiten për Gaokao, provimin e pranimit në universitet, gjatë udhëtimit të tyre nëpër shkollën e mesme dhe drejt mosha e rritur duke çuar në lulëzimin e dashurisë në Jiang Chen drejt Chen Xiaoxi, dhe përfundimisht të dy përfundojnë së bashku.

Chen Xiaoxi dhe Jiang Chen janë fqinjë. Ajo ka një shtypje shumë pasionante dhe ekspresive ndaj Jiang Chen, e cila vazhdon të refuzojë të gjitha shprehjet e saj të dashurisë. Ata kanë studiuar së bashku që nga kopshti i tyre. Chen Xiaoxi bën shumë përpjekje në shkollën e mesme për të marrë afeksionin e Jiang Chen, si shkrimi i një letre dashurie, përgatitja për vizitën e nënës së tij, vrapimi për monitorin e klasës, përpjekja për të blerë bileta për biletat e ndeshjes në Manchester United, duke garuar në një garë me pengesa , drejtimin e një shfaqjeje dhe poshtërimi para gjithë shkollës për shkak të regjistrimit të regjistrimit të gabuar të luajtur gjatë lojës së klasës së tyre. Jiang Chen gjithashtu ka ndjenja për Xiaoxi, por ai nuk i tregon ato. Ai e ndihmon atë sa herë që ajo bie në telashe. Ajo është e motivuar nga Lin Jingxiao, e cila e mbështet atë në të gjitha përpjekjet e saj për të tërhequr vëmendjen e Jiang Chen. Lu Yang tërhiqet nga qëndrimi i guximshëm i Jingxiao dhe strehon një shtypje të Jingxiao të cilën ajo e pastron me zemër të lehtë. Jingxiao fillon të shtypë shkollën Dr Li pasi ai i jep këmishën e saj pasi pantallona e saj shqyhet kur ajo hidhet mbi mur për të takuar babanë e saj që qëndron jashtë shtetit. Wu Bosong fillon ta pëlqejë Xiaoxi pasi ajo bën tifo për të në një aktivitet noti edhe pse ai përfundon i dyti. Ai bën shumë përpjekje për të treguar afeksionin e tij për të. Kështu Jiang Chen dhe Wu Bosong gjithmonë kanë tension në ajër në lidhje me Xiaoxi.

Jiang Chen xhelozohet për afërsinë e Wu Bosong me Xiaoxi dhe e kundërshton atë në momentet kur Wu Bosong i vjen në ndihmë Xiaoxi. Ditën e udhëtimit në terren, Xioaxi planifikon fishekzjarre për Jiang Chen. Por rrethanat kthehen kundër saj dhe ajo dëshmon se Li Wei përqafon Jiang Chen. Jiang Chen përpiqet të kompensojë një Xiaoxi të thyer nga zemra, por më kot. Li Wei tradhton në një provim dhe kapet. Ajo zbulohet se është diagnostikuar me depresion. Ajo vjedh diazepam nga infermieria e shkollës dhe përpiqet të bëjë vetëvrasje. Ajo ruhet në vend të kohës nga Dr.Li dhe Jiang Chen. Dr.Li merr përgjegjësinë për pilulat e humbura, duke çuar në pezullimin e tij nga shkolla. Jingxiao merr fajin për të shpëtuar Dr.Li duke e bërë Lu Yang të kuptojë se Jingxiao pëlqen Dr.Li. Ai fillon të vrapojë duke e kuptuar këtë dhe bie pa ndjenja për shkak të problemeve të tij të zemrës. Ai shpëtohet nga Dr.Li. Dr.Li lë shkollën dhe Lu Yang pranon publikisht ndjenjat e tij për Jingxiao në asamblenë e shkollës.

Lu Yang është i shtruar në spital dhe nuk pranon të takohet me Jingxiao. Wu Bosong plagoset dhe duhet të tërhiqet nga kampionati kombëtar i notit. Pas një incidenti ku gjyshja e Wu Bosong humbet për shkak të demencës së saj dhe lavdërimeve të saj për aftësitë notuese të Wu Bosong, ai vendos të heqë dorë nga Xiaoxi, të lërë shkollën dhe të përqendrohet në not. Jiang Chen futet në një universitet prestigjioz në Pekin, por ai vendos të studiojë mjekësi aty pranë pasi nuk dëshiron të lërë pas Xiaoxi. Kërkesa për kolegj Xiaoxi refuzohet dhe ajo përgatitet për provimin pranues të artit. Ajo kalon dhe merr një degë arti në të njëjtin universitet me Jiang Chen. Jiangxiao dhe Lu Yang fillojnë zyrtarisht. Jiang Chen bëhet më ekspresiv në lidhje me ndjenjat e tij për Xiaoxi.

Kur ata pranë diplomimit, Lu Yang vendos të bëjë operacionin e tij të zemrës i cili është një sukses. Jiang Chen bëhet më i zënë dhe ka shumë pak kohë për të kaluar me Xiaoxi. Jiang Chen ka mundësinë për të marrë trajnime të avancuara në Pekin për 4 vjet. Por ai heziton ta marrë atë dhe të mbështjellë Xiaoxi. Xiaoxi vendos të kërkojë vetë për një shtëpi, ku ajo sulmohet nga agjenti. Ajo vrapon në spital për të takuar Jiang Chen ku mëson rreth Jiang Chen që shkon në Pekin. I mërzitur, Xiaoxi vendos të ndahet me Jiang Chen. Jiang Chen, i mërzitur për shkak të humbjes së pacientit të tij të parë në operacion, shkon të takojë Xiaoxi. Ajo kthen një shpatull të ftohtë tek ai. Të nesërmen, Jiang Chen lexon keq situatën e Lu Yang dhe shokut të tij duke ndihmuar Xiaoxi të largohet nga hoteli dhe vendos të shkojë në Pekin.

Pas 3 vitesh, Wu Bosong është një njeri i famshëm, Jingxiao po ndjek mjeshtra në astronomi, Lu Yang është një lojtar profesionist i sporteve elektronike dhe Xiaoxi është karikaturist. Kur babai i Xiaoxi rrëshqet dhe thyen shtyllën kurrizore dhe pranohet në spital, ajo takon përsëri Jiang Chen i cili është kthyer nga Pekini. Ai është i vendosur të marrë Xiaoxi përsëri. Ai merr një të dashur të rreme në festën beqare të Jingxiao dhe Lu Yang dhe shet makinën e tij për të botuar librin komik të Xiaoxi. Xiaoxi është e ndarë në mes të ndjenjave të saj ndërsa Jiang Chen thotë se ai dëshiron që ajo të kthehet. Wu Bosong, i pasigurt pas kthimit të Jiang Chen i propozon Xiaoxi, i cili nuk pranon. E dehur, Wu Bosong bën që Jiang Chen të rrëfejë ndjenjat e tij ndaj Xiaoxi të cilat ajo i dëgjon përmes telefonit. Jiang Chen dhe Xiaoxi pajtohen. Libri komik i Xia × oxi, "Një dashuri kaq e bukur" bazuar në jetën e saj shkollore është një hit. Pesë miqtë takohen së bashku në ngjarjen e nënshkrimit të librit Xiaoxi dhe dalin për një vakt së bashku. Në fund, ne duhet të dëgjojmë perspektivën e historisë së Jiang Chen.

Në episodin e fundit, ne jemi kthyer në ditët e tyre të shkollës ku një Xiaoxi e mërzitur, e akuzuar gabimisht për vjedhjen e një kuponi të Blerjeve nga babai i saj, ikën për të marrë pjesë në një konkurs këndimi. Ajo është sjellë në shtëpi nga Jiang Chen.

Transmetim ndërkombëtar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Online streams: Netflix, Viki, Viu, YouTube (Huace Global Fun)
  • Malaysia: Astro Shuang Xing
  • Philippines: ABS-CBN, Asianovela Channel
  • South Korea: KTH
  • Taiwan: CHOCO TV