North Charleston (South Carolina)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
North Çarlston
Anglisht : North Charleston
Qytet
Motoja "Këmbëngulje-Përparim-Begati"
noform
Ndërtesa e re e Bashkisë së North Charlstonit
Stema_figura
Stema e North Çarlstonit
Vendndodhja
North Çarlston is located in SHBA
North Çarlston
North Çarlston
Vendodhja e North Çarlstonit në SHBA

North Çarlston is located in Karolina e Jugut
North Çarlston
North Çarlston
Vendodhja e North Çarlstonit në Karolinën e Jugut

Koordinatat: 32°53′7″V 80°1′1″P / 32.88528°V 80.01694°P / 32.88528; -80.01694

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Karolina e Jugut
Rrethi Charleston, Berkeley, Dorchester
Kryetari i Bashkisë R. Keith Summey
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 198,39 km2
Lartësia 6 m (m.n.d.)
Popullsia (2010)101.356 banorë
Dendësia 525,3 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 843
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar i Çarlstonit
Koordinatat 32° 53′ 7″ Veri

80° 1′ 1″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.northcharleston.org


North Charleston (shqip: Çarlstoni i Veriut) është qyteti i 3-të më i madh në shtetin amerikan të Karolinës së Jugut me zona të përfshira në rrethet Berkeley, Charleston, dhe Dorchester. Më 12 qershor 1972 Qyteti North Charleston u inkorporua dhe ishte qyteti i 9-të më i madh në Karolinën e Jugut. Sipas regjistrimit të vitit 2010, North Charleston ka një popullsi prej 97,471 me një sipërfaqe aktual prej më shumë se 98 km2. Qyteti është konsideruar si një nga qytetet më të mëdha industrialë të shtetit dhe është qendër e madhe e shitjes me pakicë e shtetit.