Nunçaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nunçaku, nunçakut ose çoket (japonisht: ヌンチャク, 双截棍, sōsetsukon "copa shkopi të çiftëzuara"; 梢子棍, shōshikon "shkopi i varkëtarit"; kinezisht: 雙截棍 / 双截棍, Pinyin: shuāng jié gùn; 兩截棍 / 两截棍, "shkop me pjesë të dyfishta"; 二截棍 / 二截棍 èr jié gùn "shkop dypjesësh"; koreisht: 쌍절곤 ssang jul gon "shkopa binjakë të ngjitur"; në gjuhë të folur "çoke" etj.), është armë tradicionale e togut të armëve Kobudo dhe përbëhet nga dy shkopna të lidhur në bisht me një zinxhir ose litar të shkurtër.

Lloje të ndryshme të nunçakuve

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Informata dhe teknika

Shoqata ndërkombëtare

Çështje ligjore

  • Pro-Nunchaku Faqe gjermane për nunçaku me informata rreth ligjeve për nunçaku në vende të ndryshme të BE-së Stampa:De icon Stampa:En icon
  • Maloney v. Rice: The Nunchaku Case Kronika të lëndës gjyqësore Maloney v. Rice (fillimisht Maloney v. Spitzer e pastaj Maloney v. Cuomo), që filloi më 2003 dhe sfidon kushtetutshmërinë e ndalesës me dhjetvjetësha të Nju Jorkut të posedimin të nunçakut në privatësinë e shtëpisë dhe për qëllime paqësore për stërvitje në arte luftarake, etj.