Observatori Kombëtar Astronomik Bullgar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Observatori Rozhen , i njohur gjithashtu si Observatori Kombëtar Astronomik Bullgar, është një vëzhgim astronomik, i vendosur në Provincën Smolyan, 90 kilometra në jug të qytetit të Plovdiv, Bullgari . Qyteti më i afërt, Chepelare, është 15 kilometra larg. Observatori është në pronësi dhe operohet nga Instituti i Astronomisë së Akademisë Bullgare të Shkencave (BAS). Ajo u hap zyrtarisht më 13 Mars 1981. Observatori është më i madhi në Evropën Juglindore dhe ka një ekip aktiv prej rreth 50 astronomësh. Është qendra kryesore për kërkime astronomike në Bullgari. Kthimi i Planeti i mitur 6267 Rozhen, u zbulua dhe u emërua pas vëzhgimit.

Teleskopët
  • Teleskopi Ritchey-Chretien 200 cm (furnizuar me fokus Coude) [1]
  • Teleskopi Cassegrain, 60 cm
  • Kamera Schmidt, 50/70 cm
  • Teleskop diellor, 15 cm
Bogomil Kovachev, themelues i Observatorit Rozhen, me një grup studiuesish bullgarë në verën e vitit 1987

WASP-3c & TTV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Variacioni i Kohës së Transitit (TTV), një ndryshim në metodën e tranzitit, u përdor për të zbuluar një ekzoplanetë WASP-3c nga Observatori Rozhen, Observatori Jena, dhe Toruń Center for Astronomy .

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.nao-rozhen.org/telescopes/fr_en.htm