Jump to content

Oftallmoskopi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oftallmoskopi

Oftallmoskopi është instrument ose aparat optik përmes të cilit mjeku ka mundësi të shikojë pjesët e brendshme të syrit sidomos rrjetën e syrit , Retinën . Oftallmoskopi për herë të parë u zbulua nga fizicienti Hermann von Helmholtz në vitin 1851.

Pjesët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oftallmoskopi në brendësi e tij ka një pasqyrë sferike me diametër (d=10cm) , dhe në pjesën dalëse të aparatit ekziston jë vrimë ose hapje me diametër (d=1cm) nëpërmjet të së cilës është e mundur që të depërtojë dritë në pjesët e brendshme të organit të syrit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]