Ojmjakoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ojmjakoni is located in Rusi
Ojmjakoni
Ojmjakoni
Vendndodhja e Ojmjakonit

Ojmjakoni është një fshat në lindjen e Rusisë. Vendbanimi është më i ftohti në botë.

Veçori më specifike e këtij vendbanimi është klima e ashpër kontinentale. Omjakon cilësohet me dimra ekstrem të ftohët dhe me verëra mesatarisht të nxehta. Eraërat nuk fryjnë, ndërsa rrezatimi diellor është intenziv. Ojmjakon konsiderohet vendbanimi ( përhershëm i banuar) më i ftohtë në botë, dhe quhet "Poli i ftohtë " i hemisferës veriore. Temperatura më e ulët e deri më tani e matur ndonjëherë ka rritë -68 ° C, dhe është shënuar në stacionin meteorologjik Tomtor në vitin 1933. Temperatura -71,2 ° C është regjistruar në përmendoren e qytetit Ojmjakon. Gjatë verës temperaturat mund të arrijë 25 deri në 30 ° C, e që amplituda vjetor në këtë pikë është më e madhe se 100 ° C .[1]

Omjakon është “shtëpi” (vendbanim ) e pesëqind njerëzve të cilët për gjithqka që kan nevojë furnizohen nga një dyqan i vetëm , ndërsa në përgjithësi të gjithë banorët merren me gjueti dhe peshkim në akull .

Burim i të dhanunave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ http://oymyokon.narod.ru/priroda.html