Oklahoma City

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oklahoma Siti
Oklahoma City
Qytet
noform
Pamje të ndryshme nga Oklahoma Siti
Vendndodhja
Oklahoma Siti is located in SHBA
Oklahoma Siti
Oklahoma Siti

Koordinatat: 35°28′56″V 97°32′6″P / 35.48222°V 97.53500°P / 35.48222; -97.53500

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Oklahoma
Qarku Canadian, Cleveland, Oklahoma, Potawatomie
Kryetari i Bashkisë Mick Cornett
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.608,8 km2
Lartësia 396 m (m.n.d.)
Popullsia (2011) 591.967 banorë
Dendësia 369 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Koordinatat 35° 28′ 56″ Veri

97° 32′ 6″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.okc.gov
Vendodhja e Oklahoma Sitit në Oklahoma


Oklahoma City është kryeqyteti i shtetit OklahomaShteteve të Bashkuara të Amerikës.

Oklahoma City ka një nga tregjet më të mëdha blegtorale në botë. Nafta, gazi natyror, produktet e naftës dhe industritë e lidhura me to janë sektori më i madh i ekonomisë lokale. Qyteti ndodhet në mes të një fushe nafte aktive. Qeveria federale punëson një numër të madh të punëtorëve në Bazën e Forcave Ajrore "Tinker" dhe Qendrën Aeronautike "Mike Monroney" të Departamentit të Transportit të Shtetet e Bashkuara.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]