Jump to content

Oklahoma City

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oklahoma City
Oklahoma City
Qytet
Pamje të ndryshme nga Oklahoma Siti
Pamje të ndryshme nga Oklahoma Siti
Popullsia
 • Gjithsej(2.011) 591,967
Faqja zyrtarewww.okc.gov
Vendodhja e Oklahoma Sitit në Oklahoma


Oklahoma City është kryeqyteti i shtetit OklahomaShteteve të Bashkuara të Amerikës.

Oklahoma City ka një nga tregjet më të mëdha blegtorale në botë. Nafta, gazi natyror, produktet e naftës dhe industritë e lidhura me to janë sektori më i madh i ekonomisë lokale. Qyteti ndodhet në mes të një fushe nafte aktive. Qeveria federale punëson një numër të madh të punëtorëve në Bazën e Forcave Ajrore "Tinker" dhe Qendrën Aeronautike "Mike Monroney" të Departamentit të Transportit të Shtetet e Bashkuara.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]