Omer Abdul Kafi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Omar Abdul Kafi Shehata (Arabisht: عمر عبد الكافي شحاتة; lindi më 1 maj 1951) është shkrimtar, profesor, teolog egjiptian. Ai është i famshëm në botën arabe. Ai ka shkruar shumë libra islame, ai gjithashtu bëri më shumë se 3000 ligjërata me zë dhe me qindra ligjërata në TV që nga vitet 1970.

Books[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai shkroi qindra libra në arabisht, disa prej tyre janë:

  • Premtimi i Vërtetë, (الوعد الحق) .
  • Kujdes Gjuhën tënde, (أمسك لسانك) .
  • Mesazhi i rëndësishëm për vajzën time muslimane, (رسائل مستعجلة الى ابنتي المسلمة) .
  • Mëkatet e Gjuhës, (آفات اللسان) .
  • Dyertë e Mirësisë, (أبواب الخير) .
  • Kjo është Feja jonë, (هذا ديننا) .
  • Etika e Muslimanëve dhe Muslimaneve, (خلق المسلم والمسلمة)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]