Ondansetron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ondansetron
Clinical data
Trade namesZofran Ondisolv
AHFS/Drugs.comStampa:Drugs.com
MedlinePlusa601209
Pregnancy
category
  • AU: B1
Routes of
administration
Oral, rectal, IV, IM
ATC code
Legal status
Legal status
Pharmacokinetic data
Bioavailability~60%
Protein binding70%-76%
MetabolismHepatic (CYP3A4, CYP1A2, CYP2D6)
Elimination half-life5.7 hours
ExcretionRenal
Identifiers
  • (RS)-9-methyl-3-[(2-methyl-1H-imidazol-1-yl)methyl]-2,3-dihydro-1H-carbazol-4(9H)-one
CAS Number
PubChem CID
IUPHAR/BPS
DrugBank
ChemSpider
UNII
KEGG
ChEMBL
CompTox Dashboard (EPA)
ECHA InfoCard100.110.918 Edit this at Wikidata
Chemical and physical data
FormulaC18H19N3O
Molar mass293.4 g/mol g·mol−1
3D model (JSmol)
  • O=C3c2c1ccccc1n(c2CCC3Cn4ccnc4C)C
  (verify)

Ondansetron është emri i një ilaçi që përdoret kryesisht si antiemetik (për trajtimin e të vjellave). Ilaçi vepron në sistemin nervor qëndror dhe periferik, duke shërbyer si anatagonist i receptorëve 5-HT3 të serotoninës.

Përdorimet klinike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Efektet anësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]