Jump to content

Orenburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Orenburg, (Kazakisht: Орынбор/Orınbor; Rusisht: Оренбург/Orenburg) është një qytet transkontinental dhe qendra administrative e qarkut Orenburg, Rusi, vendosur mbi lumin Ural 1.478 kilometra (918 mi) në juglindje të Moskës dhe shumë afër kufirit me Kazakistanin. Popullsia:. 548,331 (2010); 549,361 (2002); 546,501 (1989).