Jump to content

Prejardhja e fjalës Kosovë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Origjina e fjalës Kosovë)

Fjala "Kosovë" rrjedh nga fjala shqipe me të cilën përkufizohet një pjesë e tokave ilire që gjendeshin nën provicën romake Dardania.

Përndryshe kjo ishte një temë serioze e viteve 1985 - 1987 në mes të intelektualëve shqiptar dhe serb që kryesisht nxitej nga motivet politike.

Shiko edhe këtë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]