Oristeo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Stampa:Cavalli operasOristeo është nje opra opera me nje prolog dhe tre akte nga Francesco Cavalli. Ishte pergatitur s i një dramë për musikë. Libreti Italisht nga Giovanni Faustini.

Opera is notable for containing one of the first examples of a da capo aria, Udite amanti, kenduar nga Corinta.

Historia e performancës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për here te pare u shfaq në Venedik me rastin e inaugurimit te Teatrit S Apollinare on 9 shkurt 1651.

Rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Role Voice type Premiere Cast, 1651
(Conductor: - )
Diomeda, Princesa e Kaonisë soprano
Oristeo, mbret i Epirit baritone or bass
Euralio, his son soprano
Trasimede, Princi i Archaea tenor
Corinta, Princesa e Locri soprano

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Italian-opera-stub