OwnCloud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e OwnCloud

OwnCloud (stilizuar ownCloud) është një suitë e klient-server software për krijimin e shërbimeve file hosting dhe përdorimin e tyre.[1] OwnCloud është një shërbim cloud funksionalisht shumë i ngjashëm me platformën Dropbox, me dallim kryesor faktin që OwnCloud është program kompjuterik i lirë dhe me burim të hapur. OwnCloud i jep mundësinë përdoruesve që ta instalojnë dhe të veprojnë në një server privat pa pagesë, pa kufij në hapësirën e ruajtjes së të dhënave (me përjashtim të limitit që mund të ketë serveri juaj) ose numrin e klientëve lidhur.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ lifehacker.com/5993596/how-to-set-up-your-own-private-cloud-storage-service-in-five-minutes-with-owncloud

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]