Për mëmëdhenë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Këngë patriotike e kohës së robërisë turke, me titull, kompozuar dhe me tekst të Mihal Gramenos. Kënga është interpretuar nga, kur është bërë edhe regjistrimi i parë.

Teksti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për mëmëdhenë, për mëmëdhenë
vraponi burra se s'ka me prit
Të vdesim sot ne, me Besa Besë
pranë flamurit të kuq q'u ngrit
Pranë flamurit, pranë flamurit
me shpatë te çveshur shqipëtarisht
Për dhen'e babës edhe të burrit
kemi me vdekur sot burrërisht

refreni

Eja mblidhuni këtu këtu,
Eja mblidhuni këtu këtu,
Eja mblidhuni këtu,.... bashkë me ne !
Të gjithë o djema të japim dorën
se jemi shokë me besë e dashuri
Të gjithë o shokë të japim fjalën
për të mjerën mëmën tonë, të bëjmë mirësi
Se fjala jonë është liri për Shqipëri
at'herë flamuri ynë shkëlqen për bukuri
Për dhen'e babës edhe të burrit
kemi me vdekur sot burrërisht
refreni
Eja mblidhuni këtu këtu,
Eja mblidhuni këtu këtu,
Eja mblidhuni këtu,.... bashkë me ne !

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.youtube.com/watch?v=gjk0AcxD1aE

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]