Përcaktori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Përcaktori i matricës apo determinanti i matricës është i vetmi numër i caktuar që i shoqërohet matricës katrore A=[aik]n1 të rendit n[1]

Përcaktoret shkruhen zakonisht me shkrojat e marra nga vetë matrica me parashtesën det. P.sh. det A lexohet përcaktori apo determinati i matricës A.

percaktori mund te jete nje peremer Psh.ky lum eshte i mire.percaktori eshte KY.tregon se si duket nje emer nje herit mund ta quajm edhe zevendesues te mbiemrit.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Wikibooks-logo.png Wiki Libri: Matricat dhe përcaktorët


Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Ismet Dehiri : Matematika I dhe II. Prishtinë, 1979