Përdoruesi:Childi33

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Shqiperia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendodhja gjeografik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqiperia ndodhet ne perendim te gadishullit te Ballkanit.ajo kufizohet:ne veri me Kosven dhe Malin e Zi,

ne lindje me Maqedonine dhe ne jug me Greqi.

Shqiperia ndodhet ne hemisferen veriore.Ajo laget nga dy dete:Adriatik dhe Jon

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqiperia karakterizohet nga nje klime mesdhetare me nje dimer te bute e te

lagesht dhe nje vere te nxehte e te thate.Ne vecanti zonat malore kane

nje klime kontinentale.Sipas nje klasifikimi te Koppen shqiperia ka klime:

te nxehte mesdhetare,te ngrohte mesdhetare,nentropikale,kontinentale,

oqeanike dhe subartike.

Speciet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne Shqiperi ka nje shumllojshmeri kafshesh te pergjithshme dhe te vecanta

nje nga keta eshte PELIKANI KACURREL qe ndodhet vetem ne Lagunen e

Karavastase,Lushnje.

Po ashtu ka dhe nje shumellojshmeri bimesh.