Jump to content

Përdoruesi:Luigi Salvatore Vadacchino/Ursula Karven

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ursula Karven (2012)

Ursula Karven është një aktore gjermane e lindur në Ulm, Gjermani, më 17 Shtatori 1964. Karven ka vepruar në të shumta televizive gjermane filma dhe seri. Më 16 qershor 2001, Karven bëri bujë ndërkombëtare, kur djali i saj katër-vjeçar, Daniel, u mbytën në një parti ditëlindjen në pishinë e muzikantit amerikan Tommy Lee në Santa Monika. Ajo ishte e martuar me James Veres dhe ka dy fëmijë të tjerë. Karven filloi praktikuar joga, kur ajo ishte 30 dhe ka botuar disa libra dhe DVD promovimin dhe demonstruar ushtrimet yoga-bazuar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ursula Ganzenmüller, i njohur më vonë me emrin fazë të Ursula Karven, ka lindur në Ulm , Baden-Württemberg , më 17 shtator 1964. Debutimi ekran të madh erdhi në vitin 1984, në moshën 20, me pjesëmarrjen në filmin irres Ein Ndjeheni , drejtuar nga Nikolas Müllerschön . Në vitin 1986, ajo u shfaq për herë të parë në televizion në një episod të sezonit të trembëdhjetë të seri televizive Derrick , me titull "dëshmitar okular" (Der Augenzeuge). Në vitin 1994 ajo mori pjesë në seri televizive Elbflorenz , ku ajo luan rolin e Katja Böhling. Në qershor të vitit 2001, djali i saj Daniel (i lindur në vitin 1997 dhe ka jetuar që me James Veres) u mbyt në pishinë të vilë muzikant Tommy Lee (burri i Pamela Anderson) në Santa Monica, gjatë një parti ditëlindjen. Lee përfundoi në gjyq për neglizhencën dhe u lirua më vonë. Një vit më pas ajo u kthye në kinema dhe ishte i përkushtuar për filma të tillë si Ndikimi penale . Më vonë, në vitin 2006, ajo ishte ylli i seri televizive METRO - Ein Ekipi auf Leben und Tod , ku ajo ka luajtur rolin e Katharina Hansen. Në vitin 2012, në moshën 47, ajo ka pozuar për kopertinën e Playboy revistës. Një vit më pas ajo luajti në filmin televiziv Nicht mit mir, Liebling . Në film, me regji të Thomas Nennstiel, aktorja luan rolin e Nina von der Heyden.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ursula Karven jetuar me familjen e saj për disa vjet në Florida dhe më vonë ka jetuar në ishullin e Majorkës , Spanjë . [6] Si dhe duke vepruar, Karven tregjet linjën e saj të produkteve të fëmijës dhe një gamë të veshjeve të lindjes quajtur "bellybutton". Në vitin 2010 u zhvendos nga Mallorca në Berlin. Ajo është ish-gruaja e prodhuesit James Veres, i cili, përveç Danielit, ka dy dy fëmijë të tjerë, Christopher (lindur në 1994) dhe Liam Taxh (lindur në 2003).

Filmografie (Auswahl)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ursula Karven bei der deutschen Filmpremiere The Brave One, Berlin, 13. September 2007
 • 1982: Neonstadt
 • 1984: Ein irres Feeling
 • 1986–1992: Derrick (Fernsehserie, drei Folgen)
 • 1987: Beule oder wie man einen Tresor knackt
 • 1989–1990: Das Erbe der Guldenburgs (Fernsehserie, fünf Folgen)
 • 1990: Feuer, Eis & Dynamit
 • 1990: Zwei Supertypen in Miami (in der Folge Die Formel des Todes)
 • 1996: Hart aber herzlich – Jonathan unter Mordverdacht (Fernsehfilm)
 • 1996: Tatort – Bei Auftritt Mord
 • 1998: Rosamunde Pilcher (Fernsehreihe: in die Folge Dornen im Tal der Blumen)
 • 1998: Ich schenk dir meinen Mann
 • 1999: Liebe ist stärker als der Tod
 • 2000: Feindliche Schwestern – Wenn aus Liebe Hass wird
 • 2000: Autsch, du Fröhliche
 • 2001: Delta Team – Auftrag geheim! (Fernsehserie, in der Folge Unsichtbare Gegner)
 • 2001: Holiday Affair
 • 2001: Balko (in der Folge Für ein paar Dollar mehr)
 • 2001: Der Club der grünen Witwen
 • 2002: Vater braucht eine Frau
 • 2002: Con Express
 • 2002: Familie XXL
 • 2003: Vergiss die Toten nicht
 • 2003: Denninger – Der Mallorcakrimi (in der Folge Doppeltes Spiel)
 • 2004: Die Kommissarin (in der Folge Schwarze Lieben, roter Tod)
 • 2005: Ein Fall für zwei (in der Folge Juwelen)
 • 2005: Tote leben länger
 • 2005–2008: Tatort (Fernsehreihe, sechs Folgen)
 • 2006: M.E.T.R.O. – Ein Team auf Leben und Tod (Fernsehserie, zehn Folgen)
 • 2008: Ein starkes Team (in der Folge Freundinnen)
 • 2008: Stille Post
 • 2009: Vulkan
 • 2010: Der letzte Patriarch
 • 2011: Mein Herz in Malaysia
 • 2012: Nicht mit mir, Liebling
 • 2012: Mein Herz in Malaysia
 • 2012: SOKO Stuttgart (in der Folge Um Haaresbreite)
 • 2013: Hattinger und die kalte Hand – Ein Chiemseekrimi
 • 2013: Wer liebt, lässt los
 • 2013: Eine unbeliebte Frau
 • 2014: Katie Fforde – An deiner Seite
 • 2014: Der Weg nach San Jose
 • 2015: Katie Fforde – Das Weihnachtswunder von New York
 • 2016: Katie Fforde – Warum hab ich ja gesagt?