Përdoruesi diskutim:Hysen Aliu Tërpeza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Hysen Aliu Tërpeza. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

"Hysen Aliu Tërpeza! këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Hysen Aliu Tërpeza. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden!

 (Lotët e Shqipës

Hysen Aliu Tërpeza[Redakto nëpërmjet kodit]

"Ju përshendes te gjithve për angazhimet qe keni bër,respekte nga gjyshi im si trashigimtar me emer Hyseni! Komuniteti (diskutimet) 2 nëntor 2019 20:31 (CET) i rregullt. Une personalisht ne familjen tone qe jemi 4 nipat e Hysen Tërpezes unë si nje trashigimëtar qe e gezoj emrin e gjyshit tim Hysen Tërpezës jam i lindur me 25.05.1969 që shkollen fillore kam mbaruar ne vitin 1982 ne fsh.Tërpezë emri im ishte i trashiguar nga nëna e Hysen Tërpezës qe ishte gjithmonë ne mallë te djalit te vete qe kishte lëne kosovën gjat viteve 1945 nje kontekst: Une Hyseni si ne femijërin time ku ne moshen 14 vjeqare gjyshi im Hysen Tërpeza kishte qëllim te me mirrte ne Stamboll te Turqis ku ishte ai ne ate kohë aty une ne rinin time nuk e kisha njohur apo nuk e kisha pare ne ndonje foto qe ta njihsha gjyshim tim, pastaj kalova dhe shkova tek gjyshi ne stamboll qe ne ate kohe.Me kishte derguar tek gjyshi nje person nga fshati greme nga komuna e Ferizajit dhe me takoi sebashku me gjyshin tim une ne ate kohe isha shum i ri me vite por mu dha rasti te rrija me të plot 8 vite ndërkohe filloi te me tregonte nga fillimi tmerret qe kishte perjetuar si ai si mbar familja jone, si pik e pare me tregoi se nuk kishte dëshiren qe une te vazhdoj nje shkollim qe e kishim te padrejte qe të na mësonin shkollimin, ish komunist, ishte i lumtur qe me kishte pran vetes qdo dite dhe natë me kshillonte dhe me tregonte per tmerret e popullit ne kosove si dhe per familjen tonë me trengonte edhe mallin per Kosovën keto ishin mes nesh dhe jo me ndonjë liber.UNË NUK MUNDËM TA KUPTOI KËT TMERR NË GJITHA KETO VUAJTJE NGA REGJIMI SERB NGA KETA SLLAV,NGA VITI 1945 QË ISHIM POS (4) ANTARË NE KET SHTEPI ARRITEM TE BËHEMI (19) VETA PËR (74) VITE.MIRPO MË ERDHI RASTI MUA SI NIP I HYSEN TËRPEZES QE TA TAKOI NE STAMBOLL EDHE DISA KUSHERINJ.KISHËM TAKUAR AHMET TËRPEZËN EDHE HAKI TËRPËZEN QE QËNDRUAN 10 DITË ATY ME GJYSHIN TIM,ISHIN LUFTETAR TE PERBASHKËT DHE BISEDONIN PER LUFTERAT QE KISHIN BËR,GJAT VITEV 1945,UNË NDEGJOVA BOLL NGA GJYSHI IM DHE SHOKËT E TIJ,PËR MASAKRAT DHE LUFTRAT TE POLULLIT SHQIPËTAR MË SHEKUJ,NUK LUFTUAM PER NJI PASURI, POR LUFTUAM PER QESHTJEN KOMBËTARE PËR NJI POPULL TË BASHKUAR ETHNIKISHT TË PASTËR KOSOVË E SHQIPERI TË PERBASHKËT.DHE U MUNDUAM PLOT (54) VITE, JASHTË ATDHEUT NUK DALLOVA AS KËND NGA FAMILJA IME, PORË GJITH KOSOVA ISHTE NJI FAMILJE PER MUA,SE ESHTE DERDHUR GJAK NE ATO TOKA SHQIPTARE.SI NE MBAR KOSOVËN.EDHE HOTË GRUT PLAV GUCI TETOV KUMANOV PRESHEV KERCOV BUJANOVC LESKOVC DERI NE NISH.QE MBETËN TOKAT E SHPRAZURA EDHE VARREZAT E STERGJYSHERVE E GJYERSHERVE TANË NË ATO VISE,MIRPO FATI YNË ASHTU KALOI.TOKA NUK PERFAQSON NJERZI.POR NJERZIT PERFAQSOIN TOKEN.BËHEN NE TRI LLOJ LUFTRASH,AI QE KAP PUSHKËN KURSE AI QE KONTRIBON TJETRA AI QE JEP GJAKUN PER KOMBË,KURSE TE NE NE KOSOVË GJITHA KETO VENDE ISHIN LAR ME GJAK.NE KET FAMILJE QE ËSHTE DJALI I HYSEN TËRPEZËS.PARA KESAJ SHTEPIE QE ESHTE NDERTUAR NE VITIN 1970 DERI ME SOT ËSHTE KJO SHTEPI.KISHTE LENË NJI AMANET GJYSHI IM, KISHTE THANË ( KOM DY FJAL NJI POROSI EDHE NESE VDES NE MËRGIM NE DHEUN E HUAJ I APELOI RINIS TE KOSOVËS QE ESHRAT E MI MOS TE MI LANË NE DHEUN E HUAJ POR LET MI SJELLIN NE KOSOV APO NË SHQIPERI)vazhdim. NJË KONTEST TË DHENË PËRSONALISHT NGA NIPI I HYSEN TËRPEZES.NUK ME VRETË NDERGJEGJËJA IME PSE SHENOI NJI REALITET APO ME DESHMI.PAS TE GJITHA KETYRE VUJTJEV, QE KALUAN ME DEKADA TE TËRA JON DESHMIT EDHE VIDEOT QE,E VLERSON HISTORIA SHUM IKAN PAR NGA NJERZIT.TE TERA KETO QE NDOSHTA EDHE SIKAN DITUR JON DESHMI DHE DALIN NE SHENJ PUPLIKE DHE NE MEDJAT TE TERAT.QË LETE NDEGJOIN GJITH OPINJONI PËR NJI.HERO QE KUSHTOI TER JETEN PER QESHTJEN KOMBËTARE.EDIM QE SOT KA ARRIT MES NESH NJI DIPLOMACI MES NESH KU NJERZIT KAN ARRIT ME SHKOLLIM TE LART KU KEMI MAXHISTRA HISTORIANTA NJERZI INTELEKTUAL.KAN ARRITUR ME NJI DIPLOMACI TE MIR NE KOSOVË.KURSE SHPIFJET MSHEFTËSIRAT QE BËJN NE DITET E LIRIS TE VENDIT.KJO ESHTE NJI MOS DURIM TEK UN.UN NUK JOM I SHKOLLUAR AS NUK JOM INTELEKTUAL AS HISTORIANT AS MAGJISTER POR JOM NJERI I THJESHT ME (8)VITE SHKOLLIM. MIRPO KETO ISHIN DISA TEMA APO SHENIME TE VUAJTJEVE TONA FAMILJARE,EDINI QE HYSEN TËRPEZA ESHTE KTHYER NE VENDLINDJE NE VITIN 1999 PAS ( 54) VITEV NE KOSOVËN E LIRË.FAL USHTËRIS QLIRIMTËARE TE KOSOVES DHE FORCAV TE ARMATUSURA TE SHTETEV TE BASHKUARA TE AMERIKES.AI ARRITI QELLIMIN QE TE KTHEHEJ NE KOSOVË QE KISHTE DJEGUR MALLI PER TOKEN E KOSOVËS FAKTI QE ISHTE DERDHUR GJAKU PER LIRIN E VENDIT TON JO POS SOT POR ME QINDRA VITE VETUM TE JEMI TE LIRË NE KOSOVËN TE SHTREJT.HYSEN TËRPEZA ISHTE I VETUM QE ERDHI NE KOSOVË PAS SA VITESH POR JO ME SHOKET TE CILET ISHIN VRAR APO SHUMICA TE EGZEKUTUAR ME TERROR SERBISLLAV.PJESA TJETËR E SHOKVE TE LUFTES KISHIN VDEKUR RRUGVE TE MËRGIMIT QE KAN DERDHUR ESHRAT E TYRE NE TOKAT E HUAJA.KURSE EDHE KETU NUK ARRITI TE SHIFTE DIKAND QE KISHTE MBETUR NGA VITET 1945 TE MBAR NJERZIT SI NGA TE GJITHA VENDET E NDRYSHME ERDHEN PER TA VIZITUAR HYSEN TËRPEZEN.SIKUR EDHE NËNA EDHE GRUJA TI QE KISHIN VDEKUR NËNA KISHTE VDEKUR NE VITIN 1983 KURSE GRUJA KISHTE VDEKUR NE VITIN 1992.MIRPO EDHE PSE ERDHI NE KOSOVËN E LIR KOSOVËN E SHTREJT.NUK ISHTE NE ATË VEND KU ISHIN, DJEGUR SHTEPIT TONA, POR ME NJI SHTEPI TJETER KU KISHIM MARR AT KOH.POR NE FUND ERDHI TE FAMILJA SA ISHIM SHUM APO PAK.GJYSHI ERDHI TE DJALI VET SAHITI EDHE TE (4) NIPAT E TI KU ISHIM POS (8 )VETA NE SHTEPI ISHTE NJI GEZIM I JASHTË ZAKONSHUM TE JETËS TE KTHEHET PRINDI PAS (54) VITESH.MIRPO KUPTOHET LOTET ISHIN MES NESH PA NDALUR.SA QE I PERKET DISA FETYRAV APO DISA INSTUCIONEV APO NDONJI LLOJ SUBJEKTI PARTIAK,QE NE NUK KISHIM BER LUFTEN PER PARTIT POLITIKE.POR PER NJI KOSOVË TE LIR.PER KETA NJERZI DOTE JET SHENIMI NE VIJIM QE SA KONTRIBUAN PËR HYSEN TËRPEZËN.VAZHDON.(9)NË VIJIMË KOHEN E VDEKJES SË HEROIT TE KOMBIT HYSEN TËRPEZA ME 23 QERSHOR 2002 HYSEN TËRPEZA.SI KALOI JETA TIJ NGA ARDHJA NE KOSOVË 1999 DERI NË VDEKJE 2002!EDHE PSE SHIFNI KET TUBIM MADHËSHTOR TË VDEKJËS TË HYSEN TËRPEZES ME 23 QERSHOR 2002 HYSEN TËRPEZA ERDHI NË VENDLINDJE PAS (54) VITESH ERDHI NGA SHQIPËRIA PER KOSOVË TË CILËT E SOLLEN NE VENDLINDJE "U-Q-K-ja FORCAT TONA HEROIT QE DERDHËN GJAKUN PËR KOSOVËN E LIR.SI ME ALEATET TE SH.B.A-ja N-A-T-O.ja.QË KETA DESHMOR JON MESIN E ZEMRAV TONA, SI ATA QE DHAN JETEN SI TE TJERET QE SOT JON TE GJALL.REALITETI-APO DREJTSIA KAN NJI D.M.TH.UN NUK PO SHENOI PSE MUNDEM POR ME NJI REALITET.ERDHEN MBAJTEN TE GJITH NJI TUBIM MADHËSHTOR NGA GJITHA VENDET E KOSOVËS DHE NGA DIASPORA.PËR TË GJITHË KETA PORSONALITETE KEMI NJI NDERË QE PRITËN ME MIJRA NJERZI.HYSEN TËRPEZA NUK ISHTE POS I FAMILJES TONË POR ISHTE NJI FIGUR TE NJI HEROI TË MBARË POPULLIT SHQIPETAR.VDEKJA HYSEN TËRPEZES ISHTE NE VITIN (2002) ME URDHERA TE LUFTETARVE TE U-Q-K.VENDOSEN QË TA VORROSIN NE VARREZAT E DESHMORVE NE QYTETIN E VITIS.ME URDHRESA NGA PRISHTINA SI DHE NGA USHTARET E U-Q-K-s ISHTE SELAMI DHE GANI NEZIRI.KJO ESHTË MERITA TYRE.KUSH NUK I KA DITUR LETI DIN TASH TE GJITHA.HYSEN TËRPEZA KISHIN MENDUAR SE KA ARDHUR ME GJITH AMERIKEN KETU.JO HYSEN TËRPEZA ËSHTË ARDHUR NE KOSOVË ME (700 FR) ZVICRRANE NUK I,KISHTE INTERESUAR PASURIA POS ATDHEU QE TE JEMI TE LIR.HYSEN TËPEZA NDRROI JET ME NJI ODË TON TE VJETËR.PSE MOS TE ME LEJON NDERGJEGJËJA TA THOM KËT.SE SHUM E NIPA E STERNIPA E DAJ U BËREN TE HYSEN TËRPEZËS.POS PER QESHTJEN E INTERESEV.ANUK ËSHTE NJI TURPË QE SHENOI KET EDHE MJEKET EDHE BARNAT TE CILET JU KAN DASHTË KEM PAGU ME PARE.ANU KESHTË TURPI ME I MADH QË SOT QE BAHEN (19) VITE PAS VDEKJES NUK LAN NJI EMËR TË NJI RRUGE NE KOMUNEN E VITISË ANUK TURPROHEN QË NJI PENZION TE JA NDAJN PERSONAL FAMILJES TE HYSEN TËRPEZËS ANUK ËSHTE NJI TURPË QE KISHTE LETER SHKRIM ME VULËN E USHTRIS QLIRIMTARE TE KOSOVËS QE NUK DUHET TE NDERPRITET RRYMA NE ODËN E KETI HEROI.SOT JA KAN NDERPREH QË MOS TË KEN RRYM.NUK ËSHTE NJI TURPË PER NE ME VITE ESHTË BËR E KEQJA PËR NJI EMËR TË SHKOLLËS NË TËRPEZ.GJITH ZURËN VENDE TOKA KUSH KA MUJTUR.KUSH PERGJEGJET PËR NJI VORRË TE HEROIT NE VITI-së PSE NDAN TE GJITHVE TOKA PSE ANASHKALUAN VORRIN E HYSEN TËPEZËS.NE NUK LUFTUAM PËR UZURPIME TE TOKAV NE LUFTUAM PËR NJI QLIRIM KOMBËTAR.ANUK ËSHTE NJI TURP NJI NIP TI.MOS TE MARRIN ME NJI PUN TA PUNËSOIN.UN NUK DI PER KËND LUFTUAM APO SHKRIU JETEN (54) VITE.POR SI NE FUND KET KONTEST QE SHENOI FALË NJERZIV QË ISHIN NE DIASPOR KU ISHTE HYSEN TËPEZA QE KAN NDERU KAN RRESPEKTU SHUM.SE MOS TE ISHIN ATA NJERZI.NUK DOTE MUNDE TE JETONTE AS (TRI) DIT JASHT ATDHEUT.PRA BESOI SE KY SHENIM PER SHUM NJERZI NUK VLEN.POR KY ESHTE REALITETI!(7) UNË NUK MUNDËM TA KUPTOI KËT TMERR NË GJITHA KETO VUAJTJE NGA REGJIMI SERB NGA KETA SLLAV,NGA VITI 1945 QË ISHIM POS (4) ANTARË NE KET SHTEPI ARRITËM TE BËHEMI (19) VETA PËR (74) VITE.MIRPO MË ERDHI RASTI MUA SI NIP I HYSEN TËRPEZËS QE TA TAKOI NE STAMBOLL EDHE DISA KUSHERINJ.KISHËM TAKUAR AHMET TËRPEZËN EDHE HAKI TËRPEZËN QE QËNDRUAN 10 DITË ATY ME GJYSHIN TIM,ISHIN LUFTETAR TE PERBASHKËT DHE BISEDONIN PER LUFTËRAT QE KISHIN BËR,GJAT VITEV 1945,UNË NDEGJOVA BOLL NGA GJYSHI IM DHE SHOKËT E TIJ,PËR MASAKRAT DHE LUFTRAT TE POLULLIT SHQIPETAR MË SHEKUJ,NUK LUFTUAM PER NJI PASURI, POR LUFTUAM PER QESHTJEN KOMBËTARE PËR NJI POPULL TË BASHKUAR ETHNIKISHT TË PASTËR KOSOVË E SHQIPRI TË PERBASHKËT.DHE U MUNDUAM PLOT (54) VITE, JASHTË ATDHEUT NUK DALLOVA AS KEND NGA FAMILJA IME, PORË GJITH KOSOVA ISHTE NJI FAMILJE PER MUA,SE ESHTE DERDHUR GJAK NE ATO TOKA SHQIPETARE.SI NE MBAR KOSOVEN.EDHE HOTË GRUT PLAV GUCI TETOV KUMANOV PRESHEV KERCOV BUJANOVC LESKOVC DERI NE NISH.QE MBETEN TOKAT E SHPRAZURA EDHE VARREZAT E STERGJYSHERVE E GJYERSHRVE TANË NË ATO VISE,MIRPO FATI YNË ASHTU KALOI.TOKA NUK PERFAQSON NJERZI.POR NJERZIT PERFAQSOIN TOKEN.BËHEN NE TRI LLOJ LUFTRASH,AI QE KAP PUSHKËN KURSE AI QE KONTRIBON TJETRA AI QE JEP GJAKUN PER KOMBË,KURSE TE NE NE KOSOV GJITHA KETO VENDE ISHIN LAR ME GJAK.NE KET FAMILJE QE ËSHTE DJALI HYSEN TËRPEZES.PARA KESAJ SHTEPIE QE ESHTE NDERTUAR NE VITIN 1970 DERI ME SOT ESHTE KJO SHTEPI.KISHTE LENË NJI AMANET GJYSHI IM, KISHTE THAN ( KOM DY FJAL NJI POROSI EDHE NESE VDES NE MËRGIM NE DHEUN E HUAJ I APELOI RINIS TE KOSOVËS QE ESHRAT E MI MOS TE MI LINI NE DHEUN E HUAJ POR LET MI SJELLIN NE KOSOVË APO SHQIPERI)vazhdim.Hysen Aliu.(6) PASI QE KALUAM NJE KOHË NE ATE VEND PER NJE STREHIM TE REND ME 2 FEMIJET FILLOI PAK SITUATA TE NORMALIZOHEJ ME ISH SERBO SLLAVET POR SHTEPI TONA NUK KISHIM SEPSE I KISHIN DJEGUR EDHE OZURPUAR TOKAT TONA PRANDAJ ME RREFENTE GJYSHI SE PER DJALIN ISUFIN PASI ISHIM NE ITALI 4 VITE MORA VESH SE E KISHIN EGZEKUTUAR POR PRAP U PERPIQTE TE ME THOSHTE SE NUK ISHIM POS NE ASHTU ME TORTURA POR GJITH POPULLI ISHTE NE MJERIM KU KISHIN EGZEKUTUAR SHUM NE VENDE TE KOSOVËS APO NGA FSHATRAT E AFERTA KU JETONIM NE POR GJEJA ME E REND ISHTE QE POS NJE MASHKULL KISHIM NE SHTEPI POS DJALIN SAHITIN SI FEMIJ.U PERPOQËN QE TA RUAJN SI SYT E BALLIT ATE DJAL QE MOS TE SHUHET E TER FAMILJA JON QE I RUAJTEN NËNA DHE GRUAJA E TIJ DJALIN DHE VAJZEN ME TREGONTE MUA NUK DISHIM ME PER FAMILJEN SE KU GJENDËN NE KISHIM LESHUAR KOSOVËN NE VITIN 1945 KU NA TRANSFORMUAN NE QDO VENDE SI NGA GREQIA ITALIA PASTAJ NE AMERIK KU JETOVA ATY 29 VITE MIRPO PSE ISHTE NJE STABILITET NE KOMUNIZEM TE RREJSHËM NE SI FAMILJE NUK KISHIM TE DREJTA SI NGA PUNSIMI APO SHKOLLIMI E ME SHUM KONTROLLIME TE SHUMTA FAMILJËS DJALI ISHTE RRITUR NEN MJERIME NE COPA BUKE KISHTE MBUSHUR VITE PER MARTES ISHTE TMERR QE DIKUSH TE JEPTE ROBIN NE KETE FAMILJE ASHTU TE NDJEKUR POLITIKISHT FAMILJA KUNDËR REGJIMIT SERBO SLLAV MIRPO DJALI QE ISHTR MARTUAR NGA NJE FIS I FHATIT KOSHARE TE FERIZAJIT QE KISHIN DHENË ROBIN E FAMILJES BUJARE NGA SEF KOSHARJA ISHTE MARTUAR NE VITIN 1965 MBAS NJE KOHE MORRA VESH ASHTU PER DJAL EDHE ME MUNDESIT MORA ATY NE TËRPEZE NJE OBORR, PER FAMILJE DIKUN NGA VITI 1966 QE TE STABILIZOHËN NENA E GRUJA DHE DY FEMIT DJALI SAHITI DHE VAJZA NAZLIA POS 4 VETA ISHIN NE ATE SHTEPI NUK DUA TE PERMENDI NJERZI ME EMRA EDHE PSE I DI KETA SE KUSH ISHTE NGA SHQIPTARËT QE PUNONIN PER KOMUNIZEM DHE ISHIN KUNDER NESH.NEJSE U KTHEVA NGA AMERIKA PER NE STAMBOLL ME NJE TAKIM TE PAR ME FAMILJE PAS 27 VITEV KU PER HERE TE PARE TAKOVA NANEN DJALIN DHE VAJZEN ME DISA KUSHERINJ GRUAS NUK JU KISHTE LEJUAR NJE DOKUMENT TE ISHTE E LIR TE ME TAKON MUA PAS DISA VITESH TAKOVA EDHE GRUAN POR ISHTE NJE TMERR KUR TREGONTE RREFIMET TORTURAT TE MEDHA NUK MUNDËSHA TE JAM I QET NUK MUNDESHA TE FLIJA I QET POS KUJTIMEVE DHE MJERIMEVE TE FAMILJËS UNE E DIJA KËTE TE PRET BURRIN 40 VITE ESHTE TMERR PER TE QE TJA RUANTE DJALIN FILLOI GRUAJA NDERKOH TE MOSË TE VERBOHET ME DY SYTË TE LOTUAR DY GRAT NE SHPI NËNA DHE GRUAJA POS DJALI QE U MARTUA FEMIJ QE ESHTE SHTUAR NE KETE FAMILJE KUR E PERKUNDE DJEPIN E NJE FEMIJE TE DJALIT GRUAJA POS QANTE ME LOT TE SAJ FILLOI QE EDHE BUKEN KUR E NGRENTE NE VEND TE PREKTE NE PIJAT PER TU USHQYHER PREKTE NE SOFER SE NUK SHIFTE NGA SYT VAZHDIM.(6) PASI QE KALUAM NJE KOHE NE ATE VEND PER NJE STREHIM TE REND ME 2 FEMIJET FILLOI PAK SITUATA TE NORMALIZOHEJ ME ISH SERBO SLLAVET POR SHTEPI TONA NUK KISHIM SEPSE I KISHIN DJEGUR EDHE OZURPUAR TOKAT TONA PRANDAJ ME RREFENTE GJYSHI SE PER DJALIN ISUFIN PASI ISHIM NE ITALI 4 VITE MORA VESH SE E KISHIN EGZEKUTUAR POR PRAP U PERPIQTE TE ME THOSHTE SE NUK ISHIM POS NE ASHTU ME TORTURA POR GJITH POPULLI ISHTE NE MJERIM KU KISHIN EGZEKUTUAR SHUM NE VENDE TE KOSOVES APO NGA FSHATRAT E AFERTA KU JETONIM NE POR GJEJA ME E REND ISHTE QE POS NJE MASHKULL KISHIM NE SHTEPI POS DJALIN SAHITIN SI FEMIJ.U PERPOQEN QE TA RUAJN SI SYT E BALLIT ATE DJAL QE MOS TE SHUHET E TER FAMILJA JON QE I RUAJTEN NENA DHE GRUAJA E TIJ DJALIN DHE VAJZEN ME TREGONTE MUA NUK DISHIM ME PER FAMILJE SE KU GJENDEN NE KISHIM LESHUAR KOSOVEN NE VITIN 1945 KU NA TRANSFORMUAN NE QDO VENDE SI NGA GREQIA ITALIA PASTAJ NE AMERIK KU JETOVA ATY 29 VITE MIRPO PSE ISHTE NJE STABILITET NE KOMUNIZEM TE RREJSHEM NE SI FAMILJE NUK KISHIM TE DREJTA SI NGA PUNSIMI APO SHKOLLIMI E ME SHUM KONTOLLIME TE SHUMTA FAMILJES DJALI ISHTE RRITUR NEN MJERIME NE COPA BUKE KISHTE MBUSHUR VITE PER MARTES ISHTE TMERR QE DIKUSH TE JEPTE ROBIN NE KETE FAMILJE ASHTU TE NDJEKUR POLITIKISHT FAMILJA KUNDER REGJIMIT SERBO SLLAV MIRPO DJALI QE ISHTR MARTUAR NGA NJE FIS I FHATIT KOSHARE TE FERIZAJIT QE KISHIN DHENE ROBIN E FAMILJES BUJARE NGA SEF KOSHARJA ISHTE MARTUAR NE VITIN 1965 MBAS NJE KOHE MORRA VESH ASHTU PER DJAL EDHE ME MUNDSIT MORA ATY NE TERPEZE NJE OBORR PER FAMILJE DIKUN NGA VITI 1966 QE TE STABILIZOHEN NENA E GRUJA DHE DY FEMIT DJALI SAHITI DHE VAJZA NAZLIA POS 4 VETA ISHIN NE ATE SHTEPI NUK DUA TE PERMENDI NJERZI ME EMRA EDHE PSE I DI KETA SE KUSH ISHTE NGA SHQIPTARET QE PUNONIN PER KOMUNIZEM DHE ISHIN KUNDER NESH.NEJSE U KTHEVA NGA AMERIKA PER NE STAMBOLL ME NJE TAKIM TE PAR ME FAMILJE PAS 27 VITEV KU PER HERE TE PARE TAKOVA NANEN DJALIN DHE VAJZEN ME DISA KUSHERINJ GRUAS NUK JU KISHTE LEJUAR NJE DOKUMENT TE ISHTE E LIR TE ME TAKON MUA PAS DISA VITESH TAKOVA EDHE GRUAN POR ISHTE NJE TMERR KUR TREGONTE RREFIMET TORTURAT TE MEDHA NUK MUNDESHA TE JAM I QET NUK MUNDESHA TE FLIJA I QET POS KUJTIMEVE DHE MJERIMEVE TE FAMILJES UNE E DIJA KETE TE PRET BURRIN 40 VITE ESHTE TMERR PER TE QE TJA RUANTE DJALIN FILLOI GRUAJA NDERKOH TE MOS SHIHTE TE VERBOHET ME DY SYTE TE LOTUAR DY GRAT NE SHPI NANA DHE GRUAJA POS DJALI QE U MARTUA FEMIJ QE ESHTE SHTUAR NE KETE FAMILJE KUR E PERKUNDE DJEPIN E NJE FEMIJE TE DJALIT GRUAJA POS QANTE ME LOT TE SAJ FILLOI QE EDHE BUKEN KUR E NGRENTE NE VEND TE PREKTE NE PJAT PER TU USHQYHER PREKTE NE SOFER SE NUK SHIHTE NGA SYT,VAZHDIM.(5) PASI NJE NATE QE PUSHOI KUFOMA E ISUFUT 12 VJEQAR QE E RUANIN DISA KUSHERI NE SHTEPIN E BAFTI FAZLIUT TE NESERMEN MOREN TA VORROSIN DJALIN PASI E VORROSEN PAS 4 DITE ERDHI UDB-JA SERBO QETNIKE NGA GJILANI DHE DESHTEN TA NXJERRIN KUFOMEN E TE RIUT 12 VJEQAR.NENA E HYSEN TERPEZES NJE GRUA TRIMRESH E CILA NUK KISHTE FRIKE NGA ATA BARBAR SERB QE ISHIN TE SHOQERUAR ME DISA SHQIPETAR QE PUNONIN PER SLLAVET TE PAMORALSHEM U THA KJO NUK KA NEVOJ TA NXJERNI DJALIN NGA DHEU.JU JENI ATA TE CILET JA MORET JETEN KETI FEMIU PRANDAJ NUK E NXOREN SE KETO ISHIN SEKRETET E UDB -SE JUGOSLLAVE EDHE PSE ISHIM NE SHTEPI TE HUAJA 12 VITE KU 4 VITE QENDRUAM NE SHTEPIN E ALI ARIFIT KURSE T VITE NE SHTEPIN E BAFTI FAZLIS DHE 4 VITE NE SHTEPIN E JAKUP AZIZIT NE TERPEZE PLOT 12 VITE NE NJE RREFIM TE JETES TE REND NE SHTEPIN E JAKUP AZIZIT KU RRINIM ATY SI NE KOHET ME TE VESHTIRA AI NIE BURR I CILI KA QENE DINJITET KOMBTAR DHE TRIM MIRRTE BUK PER NE QE TE NA USHQENTE POR KISHTE HASUR NE QETNIKET E PAFTYR E PAMORALSHEM DHE E NDALUAN NE RRUG I THAN SE KU E QONI KETE USHQIM THOT PER TE NGREN FAMILJA ATA I THAN SE TI BUK I QON FAMILJES SE BALLISTIT HYSEN TERPEZES DHE I BIEN ME KONDAKUN E PUSHKES NE GJOKS QE SHUM NJE KOH KISHTE ANKUAR NGA DHIMBJA KU NXIRRTE EDHE GJAK NGA GOJA NUK HARROHEN KTA NJERZ PATRIOTA ISHTE KOH E VESHTIR TE MBANIN TE MBANIN DIKEND NGA ROBET E NJE BALLISTI SI HYSEN TERPEZA.ISHTE NJE KOH E FTOHT DIMRI KU U LESHUA GRUAJA E HYSEN TERPEZES NGA BURGU ISHTE NJE GRYA FISNIKE TRIMRESH QE ISHTE NGA SLLATINA MOTRA APO BIJA E SHAIPIT E SINAN SLLATINES SE FRANGVE AJO U LIRUA ME DJALIN 5 VJEQAR SAHITIN KISHTE LENE EDHE VAJZEN 9 VJEQARE NAZLIEN NE SHTEPI ERDHI NE TERPEZE PO SA ERDHI ISHTE DHENE FJALE NGA UDB-JA SERBE QE MOS TA LININ ATY KJO GRUA E HYSEN TERPEZES QE ISHTE E LODHUR E RRASKAPITUR NGA BURGJET TER KOHEN E LODHUR ME TRISHTIMET QE PAT AJO KJO GRUA QE SE KISHTE PAR MA ISUFIN QE JA KISHIN MBYTUR NE SPITALIN E GJILANIT ME LOTET ESAJ MORI SAHITIN DHE VAJZEN NAZLIEN QE NJE KOHE PRAP SE PRAP MOS TE GUXONTE TE RRINTE NE TERPEZE POR MORRI RRUGE NE AT DIMER TE DHJETORIT NE ATE BORE TE MADHE E VESHUR ME TESHA ME GRIMA NJE KEMB MBATH E NJE ZBATH QE KESHTU EDHE FEMIT I KISHTE QE KISHIN THENE SE DO TE SHKONTE NE BALLANC TE NJE FAMILJE GJEJA TE SIGURT TI SHPETONTE VETEM DY FEMIJET MORI RRUGEN DHE SHKOI NE BALLANC MIRPO NUK E PRANUAN BRENDA THOSHTE SE MORA RRUGEN PER SLLAKOFC EDHE ATY NUK E PRANUAN FILLOI TE ECTE NE FSHATIN ZLLATAR EDHE ATY NUK E KISHIN PRANUAR SE GRUAJA E HYSEN TERPEZES.EMRA NUK DUA TE CEKU SE KUSH JAN KTA NJERZ TE KTYRE FSHATRAV QE NUK E LAN MBRENDA ISHTE KTHYER PRAP NE TERPEZE QE ISHTE LODHUR ME SA KILOMETRA DUKE ECUR NE KEMB KISHTE LENE FEMIJET SEPSE ISHTE LODHUR DUKE I BARTUR NE KRAH NJERI NGA FSHATI NUK KISHTE VEND NE SHTEPI AI ISHTE REXHEPI RRAHMANIT POR E KISHTE PRANUAR DHE E FUTI NE AHUR KU MBANTE LOPET THOT SE KUR HYRA ATY NGA I FTOHTU MADH QE ISHTR JASHT MU DUK VETJA SI TE KISHA PAS HYR NE PALLAT. vazhdim.Hysen Aliu(4) PASI QE MË TREGOI PER AT BUNAR KU KISHTE KUFOMA TE VDEKURVE SHQIPTAR QE KISHIN BER SERBOSLLAVET.UNË U LARGOV DHE MORA 2 FMIT PRAN VETES QE I MBASHUM NE PREHNIN TIM.NDER KOH PAS DISA DITESH,DJALIN TIM ISUFIN MA MORRI NGA DORA NJI TRUPROJE SHQIPTAR KRIMINEL GJAKPIRS I SHQIPTARVE QE PUNONTE PER UDBEN JUGUSLLAVE.NUK DUA TA CEKË ME EMER POR NGA FSHATI ISHTE I RRETHIT FERIZAJIT FSHATI PLESHIN.MORI DJALIN DHE PER 2 KAMBET ME KOK TE POSHT PER TA GJUAJTUR NE AT BUNAR,DJALI NGA FRIGA NGA TRISHTIMI SI NJI FMI RRETH 12 VJEQAR MORI TRAUM SHUM TE RAND QE EDHE U SMUA SHUM.ZEMRA IME VAJTONTE SI PER EVLADIN.NJERI NGA TE BURGOSURIT SHKOI JA NXORR NGA DORA ATI GJAKPIRSIT.MIRPO ATI I RAN ME KONDAKUN E PUSHKES EDHE QE E PERGJAKEN ATË, NDER KOH EDHE E KISHIN EGZEKUTUAR KREJT AT BURR.NGA FRIGA DJALI ISUFI QE KISHTE MARR TRAUM ISHTE SMURË DHAN NJI URDHER QE TA DERGONIN NE GJILAN KINSE PER NJI SHERIM.KUR MA MORREN DJALIN NGA DUART E MIJA MU KPUT ZEMRA EDHE SHPRESAT E JETES SI NENA PER EVLADIN.E DERGUAN NE GJILAN.PA I MBUSHUR PLOT 1 MUAJ KISHTE MARR DJALI NJI LETER DHE NJI LAPS QE TE SHKRUANTE NËNES SE VET.KUR E PAN BARBARET SERBË QETNIK ASHTU DJALIN EDHE IKAN BERTIT,UDHAN NJI URDHER QE TA EKZEKUTONIN KET DJAL TE BALLISTIT SE ESHTE DJALI HYSEN TERPEZES.NDER KOH KISHIN DHEN NJI ENIKCION PER EKZEKUTIM.DHE ISUFI NDRROI JET 12 VJEQAR.JU THAN QE TA MIRRTE DIKUSH KUFOMEN E DJALIT MIRPO DISA BURRA QE ISHIN GJITHMON TE PA FRIGUAR DHE NUK DOTE HARROHEN KETA TRIMA EDHE PSE SJON MA KET JET POR KAN LEN BREZAT E TYRE.SHKUAN ME KUAJ ME KERR EDHE E MORREN DJALIN ISUFIN KUFOMEN E TI 12 VJEQAR.E PRUN NE TERPEZ TE NËNA HYSEN TERPEZES.EDHE PSE NUK KISHIM SHTEPI TONEN JETONIM NE SHPIJA TE HUJA.MOREM KUFOMEN SHTINEM ME NJI DHOM DHE MBULUAM DJALIN.QE KISHTE MBET POS DJALI TJETER SAHITI 4 VJEQAR.KJO SHTEPI, ESHTE NE FOTO ME NJI X TE KUQ KU ESHTE EGZEKUTUAR ISUFI.VAZHDIM!3.. PASI QË U BË NJI LUFTË E RREPT NE KOSOV.ME SHOKË QE ISHIM PER TE DREJTAT TONA.SI SHKURT U DETYRUAM TA LSHOIM KOSOVEN, QE KISHTE TE VRAR POR EDHE ISHIM TE VRAR NGA NE.ME KETA SHOKË TE KARADAK LLAP E GOLLAK.NGA THUJA GJITHA VISET SHQIPTARE,U ARRATISEM TE GJITH NE GREQI FAKTI SE ISHTE RAND PER NE ISHTE SYNIMI YN TE JEMI NE SHQIPRI.KU ISHTE AJO E MIR NE TOKAT SHQIPTARE POR FATI YNË,QE ARMET TONA GJAT GJITH KOHES I DERZUAM NE GREQI.PRAP SE PRAP TE NJI SHTET QE NUK ISHIM TE KNAQUR.SE ASHTU ISHIN LIDHJET SI GREQIA EDHE JUGOSLLAVIJA.NJI REZHIM TE NDYR,UN SI I RI QE ISHA BERA NJI PYTJE QE NUK DISHUM ASHTU.KUR JU MORRET AT RRUG PER DREJTA KOMBTARE NE VITET 1945 ME GJITHA ATO TMERRE VUAJTJE ISHIM NE POS, 5 ANTAR NE SHPI,KUR SE DERI ME TANI NE KET VIT 1984 JEMI POS 9 ANTAR ISHTE BABA I IM, NANA GJYSHJA 3 VLLEZER DHE 3 MOTRA.GJITHSEJ 9 ANTAR.MIRPO FILLOI TE ME TREGONTE SE LUFTA ESHTE LUFT,NUK JENI POS JU ME THA BIRI IM PO TE GJITH SHOKET E LUFTES JON ASHTU.POR FILLOI TE ME TREGONTE MORREM RRUGEN JASHT TOKAV SHQIPTARE,SHTEPIT NAJ KISHIN DJEGUR VLLAUN MBULOVA ME DHEUN E ZI NE BJESHKET E DERNAGLLAVES.KETU NAJ MORREN ROBET QE ISHIM 5 ANTAR DHE NDER TA DISA NGA KUSHERINJ DHE SHUM TJER.I INTERNUAN NE BURGUN E GJILANIT.KU ATY I BURGOSEN 5 MUAJ ME MALLTRETIME PA BUK PA VESHJE PA UJ TE GJITHA TMERRET SI BON UDBA SERBE.PAS KESAJ KOHE I LIRUAN DHE QE TE SHKOIN NE SHPIT E TYRE, KU NE MES RRUGES TE TJERET I LIRUAN KURSE GRUEN TIME ME 2 FMIT ISUFIN DHE SAHITIN I TRANSFORMUAN NE BURGUN E FEEIZAJIT.KU ATY ISHTE NJI TMERR SHUM I RAND NE MESIN E 60 BURRAV TE BURGOSUR ISHIM POS 2 GRA ATY NJERA ISHTE NGA RRETHINA E FERIZAJIT POR AJO NGA NJI SMUNDJE APO ISHTE NE DITET E VETA ATE E LIRUAN KURSE UN MBETA E VETMUAR ME 2 FMIT PLOT 6 MUAJ,SAHITI ISHTE AT KOH DIKUND 4 VJEQAR KURSE ISUFI DIKUND 11 VJEQAR.NGA DISA NGA TE BURGOSURIT ME NJOFSHIN QE JOM GRUJA E HYSEN TERPEZES MIRPO ISHTE NJI TMERR PER MUA SHUM ISHTE FTOFT SHUM VESHJE JO FMIJA NGA FTOFTI SHUM KEQ KISHIN TE FTOFT BUK JO NUK KISHIM COPA TE BUKES FJETJE JO ISHTE BETON SI BURG I DIKTATURANTAV SERBOSLLAV ISHTE GJEJA ME E RAND SE VUAJSHIN NGA SMUNDJET NA MBULONIN EDHE MORRAT NE AT BURG.U DASHKE TI PASTROJA FMIT UJ NUK KISHTE SE KU ISHTE NJI BUNAR ATY EDHE NJI LITAR ME NJI ENË APO SI LLOJ TAZAV DASHTA TE MBUSHI PAK UJ QE FMIT ISHIN KEQ.KUR U AFROVA TE MARR UJ NJI NGA ATA BURRAT QE ME NJOFKE MUA U AFRUA DHE ME THA MOS MBUSH UJ KETU SE NUK MUNDESH SE I TER KY BUNAR ESHTE ME NJERZ E GJAK.VAZHDIM!2. GJDO KOH QE ME FLISTE KETO NGJARJE TE JETES SON,NDEGJOJA MË VEMENDJE,MIRPO NDER KOH ARDHËSHIN SHOK TE TI NGA GJITHA VISET SI EDHE NGA KOSOVA,ATA BISEDONIN PER QESHTJEN KOMBTARE PER NJI IDEAL KOMBTAR SE SI TE JET NJI BASHKIM KOMBETAR.UN NUK MUNEDHESHA TI KUPTOI TE GJITHA KU ISHTE SYNIMI I TYRE PER BASHKIMIN E TROJEV SHQIPTARE.EDHE PSE FLISNIM NE GJUHEN TON TRADICIONALE BESOI SE E KUPTONI, JO SI NE GJUHEN E SOTME TE RE.MIRPO KISHEM NJI KESHILL NGA GJYSHI, QË TE GJITHA MI TREGONTE POR MOS TE FLAS APO TE PERMENDI NJERZI ME INCIALE APO ME EMER E MBI EMER,SI PIK E PAR ME TREGONTE PER VUAJTJET TONA FAMILJARE NGA VITI 1945.KU PUSHKA E PAR E TI KISHTE KRISUR NE KULLEN KU KISHIM JETUAR ATË KOHË.ME TREGONTE SE NUK KISHTE PAJTUAR ME REZHIMIN KOMUNIST,DHE ASHTU QE TE GJITH SHOKET TE CILET ISHIN AKTIV PER QESHTJE KOMBTARE U BASHKUAN.UN GJDO DIT KA NDEGJOJA GJYSHIN ME KETO FJAL,ZURA TE EMOCIONHEM SHUM SE NUK E KISHEM DITUR VUAJTJET TONA.PER TE GJITHA LUFTRAT TE ME HERSHME QE MI TREGOI.ME TREGONTE NE VITET 1945 KUR ISHIN DJEGUR SHTEPIT TONA 5 HER NGA TURQIT NGA BULLGARER SI SERBIA E 1 SI E DYDA.DHE INTERNIMET TE FAMILJES NGA 1918 NGA KOSOVA QE KISHIN INTERNU.(POZHORAVEC)NE (LESKOVC) SI DERI NE.( EDIRNE) TË TURQIS.POR NGA KOHA KUR KISHIM FILLUAR LUFTREN NE KOSOV KUNDER REZHIMIT SERB NGA DIKTATURA SERBO QETNIKE DHE ME DISA SHQIPTAR HERONJ TE TYRE.PA EMER.NUK NA LAN VEND AS KUND.SE KISHIN BER NDER 1456 FSHATRA SHQIPTARE NE KOSOV VRASJE EGZEKUTIME MNYRA MA BARBARE.NE SHTEPIN TON ME RREFENTE GJYSHI ISHIN POS NËNA GRUJA ME 3 FMIT.QE KISHTE 2 DJEMT SAHITIN ISUFIN DHE VAJZEN NAZLIEN.GJITHSEJ 5 ANTAR.PER VLLAUN E QE JA KISHIN VRA NE MALET E DERNAGLLAVES.NE VITIN 1945,VLLAU ISHTE ADEMI.KURSE KETA 5 ANTARET TE TJER VUAJTEN SHUM NGA ISHKUMUNISTET.MIRPO KISHIM VENDOS ME TREGONTE GJYSHI O VDEKJE O LIRI.VAZHDIM!1. Une personalisht ne familjen tone qe jemi 4 nipat e Hysen Terpezes une si nje trashigimtar qe e gezoj emrin e gjyshit tim Hysen Terpezes jam i lindur me 25.05.1969 qe shkollen fillore kam mbaruar ne vitin 1982 ne fsh.Terpeze emri im ishte i trashiguar nga nena e Hysen Terpezes qe ishte gjithmone ne mall te djalit te vete qe kishte lene kosoven gjat viteve 1945 nje kontekst: Une Hyseni si ne femijerin time ku ne moshen 14 vjeqare gjyshi im hysen terpeza kishte qellim te me merrte ne Stamboll te Turqis ku ishte ai ne ate kohr aty une ne rinin time nuk e kisha njohur apo nuk e kisha pare ne ndonje foto qe ta njihsha gjyshim tim pastaj kalova dhe shkova tek gjyshi ne stamboll qe ne ate kohe me.pat derguar tek gjyshi nje person nga fshati greme nga komuna e Ferizajit dhe me takoi sebashku me gjyshin tim une ne ate kohe isha shum i ri me vite por mu dha rasti te rrija me te plot 8 vite nderkohe filloi tr me ttegonte nga fillimi tmerret qe kishte perjetuar si ai si mbar familja jone si pik e pare me ttregoi se nuk kishte deshiren qe une tr vazhdoj nje shkollim qe e kishim te padrejte qe te na mesonin shkollimin ish komunist ishte i lumtur qe me kishte pran vetes qdo dite dhe nate me kshillonte dhe me tregonte per tmerret e popullit ne kosove si dhe per familjen tone me ttrengonte edhe mallin per Kosoven keto ishin mes nesh dhe jo ne ndonje liber.Me respekt nipi i Hysen Tërpezes

'== Hysen Aliu Tërpeza ==

"Kjo faqe eshte konfirmuar mes Hysen Aliu Tërpez respekt per komunitetin dhe per shenimet ne ket faqe zyrtare!

Hysen Aliu Tërpeza[Redakto nëpërmjet kodit]

Loti Shqipës Hysen Aliu Tërpeza (diskutimet) 20 shkurt 2020 23:29 (CET)

Hysen Aliu Tërpeza Hysen Aliu Tërpeza (diskutimet) 20 shkurt 2020 23:46 (CET)

Lotët e Shqipës Hysen Aliu Terpeza 25 shkurt 2020 17:34 (CET)

Hysen Aliu[Redakto nëpërmjet kodit]

Tërpeza gjatë viteve 1910-1945-2019 Hysen Aliu Terpeza 25 shkurt 2020 17:33 (CET)