Padborg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Padborg
Danisht : Padborg
Qytet
noform
Pamje nga Padborg
Vendndodhja
Padborg is located in Danimarka
Padborg
Padborg

Koordinatat: 54°49′17″V 9°21′27″L / 54.82139°V 9.35750°L / 54.82139; 9.35750

Administrimi
Shteti Flamuri Danimarka
Rajoni Rajoni i Danimarkës Jugore
Komuna Komuna Aabenraa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 941,55 km2
Popullsia (2015) 4.406 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 54° 49′ 17″ Veri

9° 21′ 27″ Lindje

Faqja Zyrtare www.padborg.net


Padborg (gjermanisht: Pattburg) është një qytet kufitar danez rreth 4 km në perëndim të Krusaa, me 4406 banorë (2015), që gjendet në Komunën Aabenraa. Padborg i përket Rajonit të Danimarkës Jugore.

Hekurudha e Jutlandit, autostrada E45 dhe linja e energjisë elektrike midis Jutlandit dhe Gjermanisë kalon kufirin këtu, në të njëjtin vend ku kalon rruga kryesore mesjetare dhe antike Rruga e Lashtë. Padborgu u krijua rreth stacionit kufitar hekurudhor që u ndërtua në vitin 1928, pas ribashkimit në 1920. Më parë, shumë prej banorëve të qytetit ishin punonjës të kompanisë hekurudhore DSB. Pas anëtarësimit të Danimarkës në BE në vitin 1973, qyteti përjetoi një rritje të madhe dhe sot karakterizohet nga një gamë të gjerë shërbimesh si ato tregtare, transporti i mallrave, magazinimi dhe dogana, etj.

Rruga Haupt, Padborg

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]