Padborg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Padborg
Padborg
Padborg - Vandtårnet1.JPG
Popullsia
 • Gjithsej(2.015) 4,406
Faqja zyrtarewww.padborg.net

Padborg (gjermanisht: Pattburg) është një qytet kufitar danez rreth 4 km në perëndim të Krusaa, me 4406 banorë (2015), që gjendet në Komunën Aabenraa. Padborg i përket Rajonit të Danimarkës Jugore.

Hekurudha e Jutlandit, autostrada E45 dhe linja e energjisë elektrike midis Jutlandit dhe Gjermanisë kalon kufirin këtu, në të njëjtin vend ku kalon rruga kryesore mesjetare dhe antike Rruga e Lashtë. Padborgu u krijua rreth stacionit kufitar hekurudhor që u ndërtua në vitin 1928, pas ribashkimit në 1920. Më parë, shumë prej banorëve të qytetit ishin punonjës të kompanisë hekurudhore DSB. Pas anëtarësimit të Danimarkës në BE në vitin 1973, qyteti përjetoi një rritje të madhe dhe sot karakterizohet nga një gamë të gjerë shërbimesh si ato tregtare, transporti i mallrave, magazinimi dhe dogana, etj.

Rruga Haupt, Padborg

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]