Papagalli i kuq dhe jeshil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Papagalli i kuq dhe jeshil (Ara chloropterus), i njohur gjithashtu edhe si papagalli i gjelbër-krahë,[1] është një papagall i madh, kryesisht në ngjyrë të kuqe dhe i përket gjinisë Ara.

Ky është më i madhi i gjinisë Ara, i përhapur në pyjet e kontinentit të Amerikës Jugore , veriore dhe qendrore. Sidoqoftë, e zakonshme me rracat e tjera, vitet e fundit ka pasur një rënie të dukshme të numrit të tij për shkak të humbjes së habitatit dhe kapjes ilegale për tregtinë e papagallëve.[2]

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maka me krahë të gjelbër mund të dallohet lehtësisht nga papagalli në ngjyrë të kuqe të ndezur. Ndërsa gjoksi i të dy zogjve është i kuq i ndezur, pendët e fshehta të krahut të sipërm të makutës me krahë jeshilë janë kryesisht të gjelbërta (në krahasim me pjesën më të madhe të verdhë, ose një përzierje të fortë të verdhë dhe të gjelbër në maka të kuqe të ndezur). Për më tepër, maka me krahë të gjelbër ka vija të kuqe karakteristike rreth syve të formuar nga rreshta pendësh të vogla në lëkurën e bardhë të zhveshur përndryshe; ky është një nga ndryshimet më të mëdha nga një maka i kuq i ndezur tek shikuesi i rastësishëm. Pendët ngjyrosëse ngjyrë vjollcë janë të rrethuara me ngjyrë të kuqe në bisht. Nëse shihet së bashku, maka me krahë të gjelbër është qartë më e madhe se maka e kuqe e ndezur gjithashtu.

Për sa i përket gjatësisë, kjo specie është e dyta vetëm në madhësi pas mollës së zymbylit, më e madhja nga makat. Maka e kuqe-jeshile arrin një gjatësi totale të trupit prej 90 to 95 centimetres (35 to 37 in) tek të rriturit.[3] Dymbëdhjetë të rritur u gjetën mesatarisht 1,214 grams (2.676 lb).[4] Peshe më e madhe është regjistruar midis 1,050 and 1,708 grams (2.315 and 3.765 lb).[3] Ndërsa diapazoni i saj i peshës është gjerësisht i ngjashëm me atë të zymbylit, pesha mesatare e makasë kuqe-jeshile tejkalohet paksa si nga zymbyli ashtu edhe nga makat e mëdha jeshile, dhe në mesin e të gjithë papagallëve të gjallë shtesë nga kakapo. [3][4]

Sjellje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maka me krahë të gjelbër në përgjithësi çiftëzohet për jetën.[5] Femra zakonisht vendos dy ose tre vezë në një fole të bërë në një vrimë në një pemë. Femra inkubon vezët për rreth 28 ditë, dhe zogjtë fluturojnë nga foleja rreth 90 ditë pas çeljes.[6]

Rimëkëmbja e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 1999 një popullsi është shfaqur në Trinidad. Edhe pse këta mund të kenë ikur nga robëria, është gjithashtu e mundur që ata të kenë një origjinë të egër.[7]

Gama historike e kësaj specie mendohet të jetë shtrirë në jug për të përfshirë provincat argjentinase të Chaco, Corrientes, Formosa dhe Misiones. Gjuetia për mish, tregtia e kafshëve shtëpiake dhe ndryshimet në përdorimin e tokës mendohet se kanë bërë që speciet të zhduken në të gjithë zonën e saj argjentinase deri në vitet 1960. Kjo specie është e shënuar si e rrezikuar në mënyrë kritike në Argjentinë. Në mesin e viteve 2010 zogjtë u zbuluan se kishin kolonizuar Parkun Kombëtar Iguazú, dhe që nga viti 2019 speciet duket se janë përhapur më tej në Puerto Penísunula krahinore të Parque aty pranë.[8]

Për më tepër, specia është subjekt i një programi të ri-futjes në Rezervën Provinciale Iberá në provincën e Corrientes nga World Parrot Trust, Aves Argentinas dhe Fundación CLT (Conservation Land Trust) (dhe ndoshta BirdLife International), i cili shpresohet se mund të promovojë turizmin në zonë. Zogjtë e kapur nga Britania u importuan në 2015 dhe çifti i parë i zogjve britanikë u lëshua në shkurt 2019.[8][9]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://avibase.bsc-eoc.org/species.jsp?lang=EN&avibaseid=5DBFB188461107DF
  2. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Cameron, M. (2012).
  4. ^ a b CRC Handbook of Avian Body Masses, 2nd Edition by John B. Dunning Jr. (Editor).
  5. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
  6. ^ Alderton, David (2003). The Ultimate Encyclopedia of Caged and Aviary Birds (në anglisht). London, England: Hermes House. fq. 235. ISBN 1-84309-164-X.
  7. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
  8. ^ a b {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)
  9. ^ {{cite web}}: Burim bosh (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]