Parameci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Parameci është një protozoarë (parashtazorë).

Eshte perfaqesuesi kryesor i qerpikoreve (ciliate ) .

Leviz me ane te qerpikeve te shumte qe dalin nga trupi i tij .

Qerpiket sherbejne per te levizur dhe per te shtyre ushqimin drejt nje hapesire te vogel ne forme hinke .

Ne fundin e saj formohet nje fshikez ku futen ushqimet .

Fshikeza futet brenda trupit dhe ushqimet treten brenda saj .

Te tille protiste jetojne ne mjedise te ndotura dhe nuk shkaktojne semundje .