Parapungja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Parapungjë
Λεύκτρων
Fshat
Vendndodhja
Parapungjë is located in Greqia
Parapungjë
Parapungjë
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Fivë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 364 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 15′ 14″ Veri

23° 10′ 53″ Lindje

Popullsia 1.020 banorë (2011)

Parapungjë[1] (greqisht: Λεύκτρα/Lefktra) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1915, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Παραπούγγια/Parapoúngia.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 34.
  2. ^ Πανδέκτης: Lefktra - Parapoúngia