Paris, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Paris, Illinois
qytet
Vendndodhja
Paris, Illinois is located in SHBA
Paris, Illinois
Paris, Illinois

Koordinatat: 39°36′40″V 87°41′46″P / 39.61111°V 87.69611°P / 39.61111; -87.69611

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Edgar
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 220 m (m.n.d.)
Popullsia 8837 banorë (2010)
Dendësia 727.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 61944
Prefiksi 217
Koordinatat 39° 36′ 40″ Veri

87° 41′ 46″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.parisillinois.org

Paris, Illinois është një qytet në qarkun Edgarshtetit federal Illinois, SHBA. Në Paris, Illinois jetojnë 8837 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 727.9 banor/km2 (1885.2 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (5.9 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 220 m (722 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Paris, Illinois – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale